ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14128 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Mimohudební významy v našem životě

0 Rémy Martin 11.10.2014

Myšlenky posledních dnů mě vedou k tomu, abych se (opakovaně) pozastavil nad tím, jakými všemi směry a s jakou intenzitou na nás hudba působí. Již mnohokrát jsem si kladl otázku, čím to je, když hudba, jakožto disciplína zcela abstraktní, nevyjadřuje nic kromě sebe sama. Možná z pohledu teoretického, jinak tomu ale bude, když se na věc podíváme z lidsky-praktického hlediska.

Hudba v nás přece vyvolává celou řadu konkrétních jevů. Na mysli mám konkrétní myšlenky, vzpomínky, představy o dějích minulých, ale i těch budoucích. Když se pozastavím u věcí každodenních, pak je to právě hudba, která významně ovlivňuje už to, s jakou energií do dne vykročíme. Dalším konkrétním projevem hudby v našem každodenním životě je i to, jak se do toho kterého dne oblečeme. Ovlivní-li nás veselá hudba, pravděpodobně zvolíme i veselejší, odlehčenější outfit, a naopak. Zkrátka hudba, ač sama ve své podstatě abstraktní, hraje v našich životech roli zcela konkrétní.

Na závěr mi dovolte malou ukázku toho, jak hudba ovlivňuje mou maličkost. Toužím-li se například co nejlépe naladit na příjemný a romantický večer ve dvou, pak nejpravděpodobněji sáhnu po klasice. Je to výhradně ona, která mě dokáže téměř absolutně přenést do vlastního nitra, ke své podstatě, a současně na maximum rozšířit mé vnímání, soustředěnost a také představivost. Toť vše parametry, jež bývají při romantickém večeru přijímány jako společensky pozitivní. A sklenka prémiového koňaku v této chvíli rozhodně nic nepokazí.

Přeji vám o oktávu vyšší zážitky.

P.S.: Mimochodem, dejte mi prosím vědět, jak konkrétně hudba ovlivňuje vás.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.