ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6996 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Michael Jackson: This Is It

0 Redakce 29.10.2009

Důstojnější rozloučení s Králem popu si nemůžeme přát. Snímek Kennyho Ortgey zachycuje přípravy padesáti koncertů, které probíhaly v Los Angeles. Začíná na konci dubna, tedy dva měsíce před Michaelovou smrtí, a na ploše dvou hodin v podstatě simuluje koncert, kterého jsme se nedočkali. Film je sestříhaný ze záběrů dvou kameramanů, jež pořizovali materiál do archivu, možná na Behind the Scenes plánovaného DVD. Proto se divák nedočká vizuální akce. O to větším překvapením je, že film dokáže udržet pozornost a svým způsobem i napětí po celou dobu. Akci přebírá hlavní postava, jež s nečekanou pokorou a grácií dává ze záhrobí facku všem škarohlídům a uzemňuje pochybovačné úšklebky nad tím, zda ještě umí zpívat, tančit a pohybovat se na pódiu.

Jackson vstupuje do děje po castingu na tanečníky, jež byli vybráni z nadšenců všemožného původu. S týmem mladých, pružných a vypracovaných těl nacvičuje choreografii Wanna Be Startin Something a od prvního momentu si pozorný divák všimne, že i bez salt a break dance má pořád navrch. Rytmus a soustředění s jakým předvádí svůj charakteristický pohybový repertoár, bere dech.

Jednotlivé skladby na pódiu doplňují záběry zkoušek vizuálních efektů a 3D animací plánované instalace v Londýnské O2 Areně. Do té se měl celý tým přesunout osm dní po… „Je to poprvé, kdy bude mít kostým pro Billy Jean aktivní svítící prvky. Kameny na saku mají takovou odrazivost, že při práci na něm musíme nosit sluneční brýle,“ svěřuje se autor kostýmů a člověka v kině zamrazí. Věří totiž nadšení, s jakým se všichni zhostili svého úkolu, a když poslouchá oduševnělé komentáře techniků, muzikantů, tanečníků, kostymérů, choreografů a všech, kdo se na nesplněném snu účastnili, přijde mu to celé líto.

They Don´t Care About Us, Smooth Criminal, Beat It, Can´t Stop Loving You, Thriller, Billy Jean, Earth Song, Man In The Mirror a další. Jednu skladbu za druhou MJ zvládá s nečekanou samozřejmostí. „Miku, jak to má znít,“ ptá se na zvukovce kapelník. „Zahraj to tak, jak jsem to napsal,“ odpovídá Král s až infantilní bezprostředností a skoro se za svůj požadavek omlouvá. A divák potřebuje mít zkušenosti s hudební tvorbou, aby poznal, čím se čtyři verze, které mu kapela v zápětí dodá, od sebe liší. „MJ je profesionál. Zná nazpaměť všechny party, je perfektně připravený a ví přesně, co chce,“ vysvětlují jeden po druhém členové kapely, která interpretuje největší hity světové pop-music pro jejich tvůrce, jenž je i přes své postavení prost arogance a manýrů. Vlídně vede celý tým za dokonalým výsledkem. A divák si opět říká, zda je možné, aby všechny ty bulvární zkazky byly pravdivé. Vidí totiž génia při práci a má pocit, jakoby se díval na každého druhého úředníka, dělníka, hasiče nebo prodavače, jak s naprostou samozřejmostí vykonávají to, na co mají kvalifikaci. „Kenny, nenechte mě takhle zpívat. Jenom se zahřívám. Víte, že se nesmím přetěžovat,“ říká Michael po improvizaci ve skladbě Can´t Stop Loving You. „MJ, my moc dobře víme, že tě tohle baví. Ty to chceš dělat, tak to dělej,“ odpovídá Ortega.

This Is It je za hranou normálního dokumentu, koncertního filmu a vlastně jakéhokoli žánru. Na dvě kamery zachycený materiál, sestříhaný do podoby koncertního záznamu, proložený svědectvím o tom, že Král popu byl a nejspíš zůstane jenom jeden. Žádný bulvár, jenom zpěvák, jeho hudba a pár vět kolem. Pokora a smíření. To je vše.

PETR SLÁDEČEK (foto: Falcon)