ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30732 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Od loupání vajíček po nerušený poslech

1 Rémy Martin 3.4.2014

Z historie klasické hudby víme, že například Georg Friedrich Händel si stěžoval na rušení představení svých oper zvukem, který vznikal loupáním vajíček. Vlastně jisté a poměrně výrazné vyrušování při návštěvě koncertů bylo jejich běžnou součástí. Ještě Richard Strauss popisuje, jak se Gustav Mahler na jednom koncertě dokonce i popral.

Dnešní samozřejmostí je pozorný poslech. Přestože jsme si na tento standard již zvykli, jedná se překvapivě o vynález až dvacátého století. Zajímavé je, že na tom má velký podíl vznik nahrávací techniky. Záznamová technologie přinesla do té doby nevídaný jev – možnost slyšení detailů, které do té doby vnímal v podstatě jen samotný hudebník. Také například vznikla možnost slyšet slabé zvuky silně a nuance výrazně.

Podle všeho se zdá, že dnešní pozorný poslech není ani tak otázkou větší kulturnosti, ale spíše zvětšením posluchačských nároků. A ty v něčem paradoxně zvýšila právě existence nahrávky a amplifikace.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.