ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23031 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Klasická hudba pro příznivce elektronického ambientu

0 Rémy Martin 7.3.2014

Nedávno jsem byl hostem rozhlasového vysílání na téma elektronická hudba 90. let. Nejednalo se jen o hudbu, která vychází z hudby klasické, ale zabývali jsme se i například elektronickým ambientem. V dnešní době je typickým představitelem autor, který si říká Helios. Moderátorka mi kladla jednu náročnou otázku za druhou a nakonec se mě zeptala, jakou klasiku bych pro začátek doporučil posluchačům elektronické scény. Položil jsem sám sobě otázku, jak specifikovat ambientní produkci a v mysli mi vyvstalo: Zvuk natolik příjemný, že vytváří hudební výraz sám o sobě, hudební změny velice pomalé až neznatelné, ale neustálé, absence dynamických změn, tok hudby jednolitý.
Vše je tedy jedna velká změna, která je neustálá a opravdu nenápadná. Hudba bez oslnivých efektů. Položil jsem si další otázku: Která hudba snese alespoň částečně aplikaci těchto parametrů? I když se jedná o podobnost náhodnou a velice nepřesnou, napadla mě vokální polyfonie z doby renesance. A to včetně svých zvukových charakteristik. Pokud tedy chce zkusit milovník elektronického ambientu poslouchat klasickou hudbu, doporučuji začít renesanční vokální polyfonií. Jako první se nabízí skladatel Josquin Desprez (1440–1521).

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.