ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 31158 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kacířství a rebelie na Festivalu spisovatelů Praha

0 Redakce 11.3.2010

Mezinárodní Festival spisovatelů Praha je nejstarším nezávislým a nekomerčním literárním festivalem v České republice. V červnu oslaví na Nové scéně Národního divadla své dvacáté výročí.  

K čemu v dnešní době potřebujeme literaturu, ptáme se prezidenta Festivalu spisovatelů Praha, pana Michaela Marche.

Literatura není přežitkem. Slovo stojí na počátku všeho odpradávna – beze slov by neexistovala ani moderní hudba, film, či divadlo. Slovo je a vždy bude základem našeho pochopení a vysvětlování světa. Literatura nám poskytuje zábavu, ale je také zrcadlem naší společnosti a svým způsobem nás i vzdělává.

Literární festival – to při vší úctě zavání intelektuální nudou…

Naopak. Myšlenky, které prezentujeme jsou všechno, jen ne nudné. A přitažlivá je také forma – už od roku 1998 přenášíme festival živě na internet. Jeho součástí jsou výstavy, koncerty, promítání filmů, či autogramiády. Autorská čtení pojímáme jako svébytná performance, jejichž nedílnou složkou je i výtvarná a vizuální stránka. Podívejte se na rozhovor s jedním za našich letošních hostů – Fernando Arrabalem – jeho dialog s Bohem vás určitě nudit nebude.  

Jaké je téma dvacátého ročníku Festivalu spisovatelů Praha?

Je jím Kacířství  a rebelie. Tento koncept nezasahuje pouze do literatury – dotýká se mnoha oblastí našeho života – umění, filozofie, ale také politiky, vědy nebo ekonomie. Reagujeme také na výzvu UNESCO, které vyhlásilo 2010 rokem otevřeného dialogu mezi národy, náboženstvími a kulturami. Více o tématu a hostech festivalu najdete na našich webových stránkách www.pwf.cz nebo na Facebooku. Čekají na vás jedinečné do češtiny poprvé přeložené texty, rozhovory, recenze, ale také videa a fotografie.

Václav Kovář

20. ročník mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha se uskuteční od 6. – 10. června 2010 na Nové scéně Národního divadla. Více informací na webových stránkách www.pwf.cz .