ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29777 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

John Wray: Chtěl bych se v literatuře stát tím, čím byl Stanley Kubrick pro film

0 Redakce 18.3.2010

Spisovatel John Wray vyrostl v Buffalu, ale téměř každé léto tráví v Rakousku, rodné zemi své matky. S psaním začal poměrně pozdě – pracoval jako taxikář na Aljašce. V polovině devadesátých let cestoval s kultovní postavou alternativní folkové scény se zpěvákem Danielem Johnstonem. Hrál s řadou hudebních skupin z New Yorku. Autor, který v každé nové knize řeší nové obsese, přijíždí v červnu do České republiky.

Svůj první román Pravá ruka spánku psal, když bydlel ve stanu ve zbídačeném brooklynském sklepě. „Prostor, kde jsem žil, byl zkušebnou mladých muzikantů, se kterými jsem se tehdy kamarádil. Teď tam zkouší mimo jiné kapela Animal Collective. Neměl okna, žádné topení, žádný telefon, žádnou sprchu – ale kdykoliv se situace začala obracet v deprimující, připomínal jsem si, že žiju v místě, kde nemusím platit nájem, i když stojí v jednom z nejdražších měst na světě, a většinou mě to ihned rozveselilo. Tenhle můj bunkr mi umožnil pracovat na první knize skoro na plný úvazek. Jinak bych jí asi ani nenapsal.

Svou další knihu psal v newyorském metru, jmenuje se Lowboy. „Teď už mi to celé připadá trošku pošetilé. Je to, jako kdyby nějaký herec ze 70. let žil na sucharech a sušených rybách, aby mohl studovat role pirátů. Mělo to ale některé výhody: žádný signál, žádný internet a člověk nemusel platit za pronájem kanceláře. A také jsem měl šanci sledovat velmi širokou škálu interakcí mezi lidmi ve vlacích, i když většinu času jsem měl na uších sluchátka a snažil se je, co to šlo, ignorovat. Nejdůležitější bylo mít v iTunes dobrou muziku.

Svůj nonkonformní  přístup potvrdil i při vydání posledního románu Jazyk Kanaánu, kdy odmítl tradiční večírky, které vydání knihy doprovázejí, a místo toho se vydal na cestu po Mississippi na podomácku vyrobeném raftu a autorská čtení pořádal po cestě. „Proti večírkům nic nemám, ale měl jsem ono absurdní tušení, že pokud udělám něco dostatečně výstředního, lidé si mého románu všimnou.

Nyní  se Wray věnuje už šest měsíců svému novému projektu. „Zatím se to vrbí, tak jako vždycky, jako úplně jiné zvíře. Je větší a neurvalejší, více anarchistické a hravé. Já vždy o všech svých románech, v jistém smyslu, přemýšlel jako o komediích. Je jednodušší je psát, když je neberete – nebo sebe – příliš vážně. Také se na večírcích vždycky zasměju v té nejméně vhodné chvíli. Až budete pořádat cokoli, nezvěte mě dál.“  

připravila Erika Zlamalová


John Wray vystoupí na 20. ročníku mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha 6. – 10. června 2010 na Nové scéně Národního divadla. Více na www.pwf.cz.