ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7704 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ivana Štenclová: Ivana Dixit

0 Redakce 5.4.2009

Od 10. března do 14. dubna 2009 probíhá v galerii Millennium výstava Ivany Štenclové,  jedné z nejvýraznějších současných českých malířek.Ivana Štenclová (1980) vystudovala kresbu v ateliéru prof. Jitky Svobodové na pražské AVU a svou tvorbou oslovila veřejnost již během svého vysokoškolského studia. I přes svůj nízký věk je zastoupena sedmi díly v české Národní Galerii a její obrazy obohacují i světové sbírky ve Švýcarsku, Hongkongu a Washingtonu.

Co se její tvorby týče rozhodně, nemůžeme mluvit o „ženském umění“. Její styl je syrový a agresivní. Podíváme-li se napříč její tvorbou, zjistíme, že hlavní inspirací jsou pro ni děti. Ty se v jejích obrazech objevují od raných děl až do současnosti.

Obrazy Ivany Štenclové nám umožňují nahlédnout do pomyslných pokojů. Plátna potištěna tapetami různých ornamentů, z nichž na nás hledí tváře, které sestávají z tenkých spletitých linií, tvoří jedinečný celek. Anatomie postav v žádném případě nepůsobí lacině. Je zpracována do posledního detailu a vše je přesně tam, kde má být.    Výstava, nazvaná Ivana Dixit, je přehlídkou děl, které malířka vytvořila během roku 2008. Stejně jako Bůh dixit i Ivana Štenclová říká a nutí nás se zamyslet nad otázkou dobrého a špatného a nad působením vnitřního a vnějšího světa.

Ivana Dixit rozhodně není pro přívržence zasněžených krajinek. Nejen obrazy s tématikou dětí, ale i ostatní v sobě mají napětí, vztek a to vytváří poměrně morbidní nádech celé výstavy. Autorka maluje v plochách a na ně aplikuje charakteristickou kresbu zakroucených linií, které vytvářejí dojem, že celý obraz je spleten z drátků. To vyvolává pocit stísněnosti a bezmoci vymanit se z jejích děl.

Z výstavy Ivany Štenclové člověk sice neodchází s růžovými brýlemi na očích, ale výjevy z jejích obrazů si rozhodně uchová hluboko v sobě.

KAROLÍNA DRÖSSLER