ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19876 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Internetová rádia jako z cédéčka: s externím D/A převodníkem

0 Redakce 12.3.2009

Kvalitu zvuku při streamování internetového rozhlasu ovlivňuje nejenom velikost datového toku, ale samozřejmě také platforma komprimovaného audioformátu MP3.

Vybavenější AV přijímače disponují „revitalizéry“, které se snaží zjednodušenou digitální nahrávku víceméně sofistikovanými algoritmy uvést do stavu co nejbližšímu originálu. Výsledek však zůstává na půl cesty. Úspěšnější alternativu nabízí doplnění PC o externí číslicovo-analogový (D/A) převodník Cambridge Audio DacMagic.

Známá londýnská značka vyrukovala s DacMagikem vloni po prázdninách, ale znalci britského hifi vědí, že pod stejnou obchodní značkou externí D/A převodníky nabízela už v minulé dekádě, ostatně na tomto poli experimentuje mnohem déle – jako první na světě v 80. letech představila dělený CD přehrávač, který se skládal ze samostatné CD mechaniky a externího D/A převodníku. DacMagic měl v prvních generací z pohledu počítačového světa jedinou, zato zásadní chybu: nebyl připravený kultivovat zvukový signál z různých digitálních zdrojů. Aktuální model je podstatně variabilnější, vybavený navíc o další moderní technologie.

Černá (chcete-li, také stříbřitá) krabička kompaktních rozměrů vznikala ve Velké Británii, ale stejně jako ostatní produkce Cambridge Audio se vyrábí v Číně. Nároky na místo jsou minimální, se šířkou 215 mm si nezadá například s větším routerem, ale díky přibalenému gumovému „lůžku“ lze skříňku z ocelového plechu – podobně jako menší desktopy – postavit na bok. Pokud se obáváte, že pro regulérní audiokomponent bude kontakt s osobním počítačem jedno z „blízkých setkání třetího druhu“, uklidní vás letmý pohled na zadní panel. Kromě obvyklého analogového linkového výstupu (s párem konektorů cinch) se nabízí i profesionální symetrický (s párem velkých konektorů XLR) a vedle dvou digitálních vstupů (volit lze mezi koaxiálním S/PDIF a optickým Toslink) nechybí ani konektor USB typu B: konstruktéři tentokrát počítali i s připojením herních konzolí a osobních počítačů, což uvítají majitelé rozsáhlých audioknihoven i posluchači internetových rádií. Pro úplnost je na zadním panelu zapotřebí zmínit ještě konektor pro externí síťový napáječ s výstupem 12 V.

Pomyslné „srdce“ DacMagiku tvoří duální D/A převodníky WM8740 skotské značky Wolfson v diferenciálním zapojení, ale i když by ke spokojenosti stačily samotné, do zvukové nirvány signál posouvá systém časově proměnné filtrace ATF (Adaptive Time Filtering), na který získala značka Cambridge Audio exkluzívní licenci od švýcarské společnosti Anagram Technologies už v polovině naší dekády, aby ji donedávna používala pouze u dvou nejvyšších modelů CD přehrávačů z řady azur (740C a 840C). Unikátní asynchronní technologie převzorkování digitálního signálu pracuje jako dynamický systém, který se přizpůsobuje složitosti signálu; digitální signály s rozlišením od 16 bitů výše interpoluje při pěti možných vzorkovacích kmitočtech (32/44,1/48/88,2/96 kHz) na výsledný signál se vzorkovacím kmitočtem 192 kHz a rozlišením 24 bitů. Dvaatřicetibitový digitální signálový procesor TMS 320VC5501 od značky Texas Instruments eliminuje obávané zkreslení typu jitter, což se příznivě projevuje právě v součinnosti s HDD přehrávači u osobních počítačů.

 

O zařazeném vstupu i vzorkovacím kmitočtu vás informují blankytně modré LED diody na čelním panelu, kde ostatně najdete i veškeré ovládací prvky. Síťový vypínač (On/Off) a volič vstupů (Source) doplňuje ještě přepínač tří typů digitálních filtrů (Lin Ø s lineární fází, Min Ø s minimální fází a strmý Steep), ale rozdíly mezi jednotlivými režimy nejsou velké a tak jejich volba závisí spíše na vkusu posluchače i jeho erudici.

DacMagic jsem prověřil ve spojení s PC Fujitsu-Siemens Scaleo P se soubory MP3, které jsem připravil z oblíbených CD při datovém toku 192 kb/s (signálový kabel z výstupu převodníku kvůli hodnocení vedl samozřejmě do stereofonní aparatury). Reprodukce nahrávek s externí „posilou“ získala řadu detailů, lépe definovaný prostor i dynamiku, takže výsledek byl od originální nahrávky téměř k nerozeznání. Investice bezmála desti tisícovek není právě „lidová“, ale DacMagic zatím nabízí bezkonkurenční kvalitu, která propůjčuje špičkový zvuk digitálním zdrojům, od kterých bychom to jinak nečekali.

PAVEL VÍŠEK

Externí D/A převodník Cambridge Audio DacMagic

D/A převodníky:
duální Wolfson WM8740

digitální filtr:
Texas Instruments TMS 320VC5501, upsampling 24 bitů/192 kHz

kmitočtový rozsah:
20 Hz – 20 kHz (±0,1 dB)

celkové harmonické zkreslení:
<0,001 %

odstup signál/šum:
-112 dB

vstupy:
2x digitální

výstupy:
linkový (2x cinch), symetrický (2x XLR), digitální koaxiální (cinch), digitální optický (Toslink)

příkon:
18 W

rozměry:
šířka 215mm, výška 52 mm, hloubka 191 mm

hmotnost:
1,3 kg

cena:
9 990 Kč

link:
www.cambridgeaudio.com

K testu zapůjčilo ostravské Hi-Fi studio Tykon, s.r.o.