ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5309 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hudbu je potřeba umět!

0 Rémy Martin 28.6.2013

Hledání paralel mezi jednotlivými druhy umění je zajímavé a určitě i přínosné. Například paralely mezi renesančním malířstvím a hudbou a podobně. Zároveň je stejně tak důležité hledání rozdílů. V současném umění mě napadá jeden rozdíl mezi výtvarnou a hudební scénou, který ovšem neradi slyší především zástupci obce výtvarné. Pokusím se v krátkosti popsat, jaká rozdílnost mi připadá zajímavá.

Použiji skutečnou a zároveň vlastně typickou scénku ze zkoušek na vysoké umělecké škole. Student přinese prázdné plátno v rámu a na otázku, kde je obraz, odpoví – to je on. Představuje to záření a oslňující světlo… Druhá scéna: student přinese papírovou sochu, které při prezentaci upadne ruka – to byl přece záměr, který ukazuje pomíjivost věcí…

Zkouška na hudební škole probíhá ovšem zcela jinak. Milý studente, máte tam chyby, nemáte dobrou intonaci a v tomto místě jste byl nerytmický a špatně sehraný s kolegou. Přijďte si zkoušku zopakovat…

Co z toho tedy vyplývá? Třeba takoví členové České filharmonie sice nejsou žádní Mozartové, ale musí opravdu něco umět! Neexistuje možnost obhajoby – tady jsem to vynechal, byl to záměr, aby si publikum uvědomilo, že to tam vlastně chybí. Tedy jistý paradox: hudba je sice daleko abstraktnější útvar než umění výtvarné, a přesto je zároveň exaktnější.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.