ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5342 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Guns N’Roses: Čínská demokracie v roce 2008

0 Redakce 22.11.2008

Neexistuje jiné album, na které by se tak netrpělivě čekalo celých čtrnáct let! Rocková historie má svůj další rekord – díky americké kapele Guns N'Roses a jejich albu Chinese Democracy.

Po dlouhých letech planých slibů se zdá až neuvěřitelné, že 23. listopadu se „Čínská demokracie“ konečně změní ve skutečnost. Nyní už ale není cesty zpět. Ve čtvrtek 20. listopadu v 5 hodin ráno Greenwichského času byla nahrávka Chinese Democracy oficiálně uveřejněna k poslechu v profilu Guns N'Roses na Myspace. Tímto byl zpečetěn slib společností Best Buy a Geffen Records z konce letošního října (od kdy je také možné si desku předem objednat prostřednictvím www.BestBuy.com/chinesedemocracy), že deska oficiálně vyjde 23. listopadu v USA a o den později i v Evropě. Čtrnáctiskladbovou nahrávku si od tohoto okamžiku příznivci kapely budou moci pořídit ve třech formátech: jako CD, vinylové LP (s možnosti svobodného stažení skladeb v digitálním formátu) i jako digitální album.  

Vyplatilo se tak dlouho čekat?

Vydání Chinese Democracy je historickým okamžikem pro rock n’ roll,“ přesvědčují obecenstvo co-manažeři kapely Irving Azoff a Andy Gould.  „Spouštíme monumentální kampaň rozpracovanou Garym Arnoldem a týmem Best Buy, jakou si album s tak průkopnickým soundem zaslouží.  Fandové Guns N'Roses mají veškeré důvody proč oslavovat, protože toto je jen začátek.“  

Zdrženlivější evropské povahy zpravidla k prohlášením toho typu přistupují s jistou dávkou skepse. Už samotné několikaleté odkládání a pravidelné (s odstupem cirka šesti měsíců až rok) objevující se v médiích zprávy o tom, že ALBUM konečně vyjde, vyvolávaly spíše nepříjemný pocit, že skupina, management a vydavatelství na posluchače jen zkoušejí promyšlené marketingové tahy, jak udržet nejen pravověrné, ale i celou rockovou obec pěkně ve střehu. Mohlo to tak být, a nemuselo.

S jistotou první nový materiál Guns N'Roses od roku 1991, kdy vyšly desky Use Your Illusion I a Use Your Illusion II, měl být a v této chvíli zrovna je rozhodující pro budoucnost kapely, v níž dodnes setrval jediný člen její klasické formace, frontman Axl Rose. A muzikant zodpovědnost obhájit jméno jedné z nejvlivnějších rockových formací, jak bylo vidět, zvládl dost těžce.  Nahrávací společnost Geffen se začala vážně obávat, že se jí vynaložené prostředky nevrátí.  Narůstaly také konflikty mezi Rosem a manažerem skupiny Merckem Mercuriadisem. Ten byl nakonec propuštěn. A na začátku letošního roku skupina podepsala smlouvu s tandemem Irving Azoff a Andy Gould – bývalým managementem Axlových dřívějších spoluhráčů a jejich kapely Velvet Revolver.


Velvet Revolver: Slither

Ovšem jsou podstatné nakonec výsledky, které v těchto dnech definitivně určí relevantnost a postavení Guns N'Roses na současné hudební scéně.  A o nich od čtvrtečního zveřejnění celé desky v síti není třeba spekulovat.

Jak se víří vody v hudebním průmyslu

Posluchači vlastně už předtím věděli , co mají zhruba očekávat. Během posledních dvou měsíců spatřily světlo světa čtyři z nových skladeb. Oficiálně se jako první na veřejnost dostala Shackler’s Revenge, a to už 14. září, kdy do obchodů zavítala počítačová hra Rock Band 2, součástí jejíž soundtracku se píseň stala. If The World bylo pak možné slyšet poprvé 11. října, kdy měl svou premiéru film Body Of Lies. 22. října se do rádií dostal stejnojmenný pilotní singl Chinese Democracy. A v pondělí 17. listopadu následoval další singl, hitovka Better.

Teď ponechme vše „oficiální“ stranou, a přiznejme si, že většina zanícenců si své první dojmy z nahrávky utvořila mnohem dřív. A nejde ani o mediálně proprané vypuštění většiny nových skladeb k volnému poslechu letos v červnu. Zhruba před rokem a půl se podařilo ukrást nesmíchané verze kompozic a vypustit je do světové sítě – a to přímo ke stažení. Tento akt se povedlo celkem ututlat. Aspoň že surově, ale slibně znějící materiál uklidnil příznivce, že se mytické album jednou snad konečně dočká reálné podoby.

Po marných nadějích spojených s loňským podzimem, tour manažer skupiny Del James vystoupil ke konci února s prohlášením, že je nahrávka kompletně hotová a že probíhá její mix. Jenže se objevil další zádrhel – tentokrát se zkomplikovala vyjednávání s nahrávací společností Geffen Records. Oficiálně se mluvilo o neshodách v otázkách marketingu nové desky. Neoficiálně se proslýchalo, že se Axl pokouší dohodnout na větších příjmech z prodeje Chinese Democracy, jejíž vznik ovšem už společnost stál 13 milionů dolarů – závratná částka, ale nikoliv nereálná, spočítáme-li si, že Axl začal materiál dávat dohromady už v roce 1994, ve studiu strávil od roku 1995 dohromady neskutečných 17 měsíců a musel uhradit i služby producenta Carama Costanza.

K vtipům a sázkám na téma Chinese Democracy  pak na jaře přibyl příslib výrobce nealkoholických nápojů Dr. Pepper, že věnuje každému člověku ve Spojených státech jednu sodovku, pokud deska vyjde do konce roku 2008 (což teď firma musí složitě řešit).

18. června se nad fanoušky „slitoval“ 27letý Kevin Cogill (známý v netu pod přezdívkou Skwerl). Bývalý pracovník distribučního oddělení Universal Music zveřejnil na Antiquiet.com volně k poslechu devět z předpokládaných „dokončených“ skladeb z Chinese Democracy. Management ovšem jeho čin rychle odhalil a vyžádal si odstranění linků.

Guns N´ Roses: Chinese Democracy

27. srpna byl Kevin Cogill zatčen a hrozily mu tři roky odnětí svobody a pokuta ve výši 250 tisíc dolarů. Případná žaloba ze strany muzikantů z Guns N'Roses za nezákonné šíření nahrávky v internetu ho dokonce mohla vyjít na 150 tisíc dolarů za každou ze zveřejněných skladeb. Cogill trval na své nevině – s tím, že skladby umístil ve svém blogu jen k poslechu, nikoliv ke stažení. Federální úřady Spojených států nakonec zmírnily jeho trest a v této chvíli vypadá, že si ve vězení odpyká jeden rok a pravděpodobně bud snížená i částka finančního vyrovnání.
Jaká je „Čínská demokracie“?

Tato otázka se během posledních dnů změnila v nejdiskutovanější téma ve virtuálním prostoru i mimo něj. Během prvních 24 hodin od jejího zveřejnění v internetu byly napočítány neskutečné 2 milionů poslechů. A důvod, proč si pospíšit a zvýšit tento počet je dost pragmatický – deska zůstane v profilu Guns N'Roses jen do dne svého oficiálního vydání.

ZLATINA JEŘÁBKOVÁ (foto: MySpace kapely)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

  • Čínská demokracie není vhodná pro Čínu