ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27780 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Giacomo Puccini a aféra Doria

0 Rémy Martin 25.12.2014

Tentokrát mi dovolte poodhalit vám jeden velice dramatický případ z osobního života slavného operního skladatele, od jehož úmrtí v listopadu uplynulo 90 let. Řeč bude o Giacomo Puccinim.

Jak známo soukromé osudy, a to nejen operních skladatelů, bývají nezřídka turbulentní. Puccini byl mužem, který bytostně nemiloval jen hudbu, ale také ženy. A tak ani jeho manželství s Elvirou Puccini nebylo harmonické, ale spíše naopak.

Při rozplétání příběhu jeho nejznámnější milenky Dorii Manfredi se musíme vrátit do roku 1903, tedy do času, kdy po obrovském úspěchu Toscy skladatel dokončoval novou operu Madame Butterfly. Tentokrát to ovšem nebyla práce na novém díle, která by do skladatelova života přinesla novou lásku, ale autonehoda, která ho připoutala na kolečkové křeslo.

Jeho žena Elvira velmi rychle přišla na to, že na veškeré činnosti, které bylo při skladatelově zotavování zapotřebí vykonávat, nestačí sama, a tak se rozhodla najmout do jejich vily v Torre del Lago služku. Volba padla na tehdy pouze 16letou Doriu Manfredi, plachou, tichou a zakřiknutou dívku z venkova.

Doriiny rodiče rozhodně nebyli z nové práce své dcery nadšeni, jelikož velmi dobře znali Pucciniho reputaci velkého a nespoutaného milovníka žen. Jejich obavy se však alespoň v prvních letech služby nepotvrdily. Všechno se ovšem změnilo jednoho zářijového večera roku 1908. To když Elvíra přistihla svého muže při důvěrném rozhovoru s Doriou, z něhož usoudila, že jejich vztah je více než blízký. A věci nabraly rychlý spád.

Doria po nařčení Pucciniho ženy, že je jeho milenkou, opustila dům v Torre del Lago a vrátila k rodičům. Puccini rovněž opustil rodinnou vilu a uchýlil se do pařížského exilu. Elvira Puccini však nadále na Doriu naléhala, nutila ji k veřejnému přiznání a všude, kde to šlo, ji obviňovala z lehkých mravů. To citlivou Doriu dovedlo až k sebevraždě za pomoci jedu. V dopise, který po sobě zanechala, odmítla, že by kdy byla Pucciniho milenkou. Navíc pitva odhalila, že Doria byla dosud pannou, což bylo interpretováno tak, že nemohla být skladatelovou milenkou.

Puccini byl sebevraždou Dorii zničený. Naplno si uvědomoval, že zničil život mladé a nevinné dívky. Jediným přijatelným řešením pro něj byl rozvod s Elvirou. Ta nepřistoupila na mimosoudní vyrovnání a v proběhnuvším soudním líčení v její nepřítomnosti byla uznána vinnou ve všech třech bodech obžaloby. Měla strávit 5 měsíců a 5 dní ve vězení a zaplatit 700 lir a všechny soudní poplatky. Puccini však nakonec do rozhodnutí osobně zasáhl a vynutil si mimosoudní vyrovnání, které dosáhlo 12 000 lir, jen aby Elvira nemusela jít do vězení. Tyto události však fatálně zasáhly do jejich společného života a rána, kterou vytvořily, se zacelila až před skladatelovou smrtí.

Dodnes však nejsou vysvětleny všechny okolnosti případu. Nikdy nebylo zcela prokázáno, že Puccini s Doriou neměli intimní vztah a rovněž počínání Elviry nebylo zcela objasněno. Obecně se má za to, že se chtěla svým agresivním chováním na adresu Dorii pomstít především samotnému Puccinimu za všechny jeho předchozí milostné aféry a také za to, že s ní patřičně nesdílel svoje umělecké úspěchy.

Puccini na Doriu Manfredi až do své smrti nezapomněl. Její osobnost například vtiskl do postavy Liu v jeho poslední a nedokončené opeře Turandot. Jakoby tím chtěl naposledy vyjádřit lítost nad zbytečnou smrtí mladé ženy dohnané k sebevraždě jeho žárlivou manželkou.

Milí čtenáři, napište na můj blog nebo FB profil, zda vás tento pohnutý životní příběh zaujal a také to, zda se domníváte, že podobné osudy prožívají i současní skladatelé a hudebníci. Plyne z toho podle vás nějaké ponaučení?

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.