ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5445 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Fernando Arrabal: Politika je pro erotomany

0 Redakce 29.3.2010

Fernando Arrabal napsal desítky divadelních her, dvanáct románů, natočil sedm filmů a vyšla mu spousta knížek poezie. Následovník Alfreda Jarryho, vyznavač patafyziky a surrealista bude hostem dvacátého ročníku Festivalu spisovatelů Praha. 

Potkal jste se s mnoha velkými umělci a sám jste se stal ikonou. Jak může umělec v takové situaci ještě mluvit o světě? Neopakuje se a nepodléhá vlastním frázím?

Co je na tom tak divného. Je mi sedmdesát tři let. Znal jsem mnoho lidí  sobě podobných. Já píšu o Kunderovi, Kundera píše o mně. Hrál jsem šachy s Beckettem. Počkejte, mám s sebou pohlednici, je na ní můj Velký obraz 20. století, jde o parafrázi Leonardovy Poslední večeře. Ten uprostřed, co představuje Ježíše, jsem já.

Proč  jste sám sebe umístil doprostřed. Není to troufalé?

Teď budu točit osmý film. Víte, jak jej nazvu? Yo – teda Já. Bude to snímek chvějivé skromnosti a megalomanie. A propos Picassa jsem namaloval jako Jidáše. Protože on zradil umění. Zajímal se příliš o peníze a stal se dokonce komunistou. No prostě byl to kretén, génius, nepříliš inteligentní – mluvíval jsem s ním, mohu to říct – ale lstivý jako ďábel.

Vaše  filmy Ať žije smrt! a Guernica sehrály i značnou společenskou, tedy i politickou roli…

Proč chcete mluvit o politice? To jste posedlí erotikou?

Zajímalo mě jen, co si myslíte o světě  a o tom, jakou roli v něm má podle vás tvorba…

Nejsem nikdy aktuální, o zprávy se nezajímám, angažuji se spíše ve smyslu poezie a vědy, chcete-li to tak říct. Politici jsou pro mě záhadné bytosti, je to až neuvěřitelné, ale oni nikdy a nikde na světě nemění své názory. Oni mají svoje argumenty a nenechají se v žádné diskusi přesvědčit. Já stále měním názory, nejsem tedy žádný angažovaný spisovatel, nejsem Céline nebo Jean Genet, ani Sartre.
 
To přece záleží na kontextu, v jakém je konkrétní  dílo uvedeno. Někde může způsobit poprask, protože popudí politický establishment.

Napsal jsem knihu o El Grecovi a představte si, že na Slovensku vzbudila pohoršení. Citoval jsem v ní Andyho Warhola, který tvrdil, že na jednom obraze El Greco namaloval muže se ztopořeným penisem. A přitom tam v Národním divadle v Bratislavě uvedl nějaký starý pán moje na Západě skandální hry.

Jaký  je váš vztah ke komunismu?

Komunismus nechtěl nic změnit, ale zabít! Zabít poezii, umělce, jako jsem třeba já. Mezi komunisty jste našli i zajímavé lidi. Jenže oni byli schopni stejně tak vytvořit gulagy. Ale Lenin, ten nebyl zrovna inteligent, ještě tak Trockij, ten měl víc pod čepicí. Ale Leninovu ideu vylepšil až Stalin. Lenin to byl blbec, i jeho žena Naděžda měla víc rozumu než samotný Lenin.
Ale to je legrační, vy jste z literární přílohy a zase se bavíme o politice. Děkuji vám mnohokrát (smích).  
 
Připravil MICHAL PROCHÁZKA

Fernando Arrabal vystoupí na 20. ročníku mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha 6. – 10. června 2010 na Nové scéně Národního divadla. Více na www.pwf.cz .