ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26828 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dnes přímý přenos koncertu Jazz na Hradě

0 Redakce 15.4.2009

Prezident republiky Václav Klaus zahájí v úterý 21. dubna 2009 ve 20.00 hodin ve Španělském sále Pražského hradu 51. koncert z cyklu „Jazz na Hradě“. Přímý přenos koncertu, na kterém vystoupí nedávno založený Big Band Košvanec Jazz Orchestra.

Svatopluk Košvanec (1936) patří po desetiletí k významným osobnostem českého moderního jazzu. Už od roku 1959 byl vedoucím sólistou Jazz Comba Ústí nad Labem a o více než deset let později členem Décziho Jazz Celuly nebo Jazzového orchestru Československého rozhlasu. V těchto bohatýrských dobách našeho jazzu dojížděl na zkoušky i na koncerty z Ústí do Prahy na motocyklu, který sám řídil. Při zahraničních vystoupeních JOČR si získal pověst jednoho z nejlepších evropských trombonistů, a tak není divu, že ho roku 1987 Gerry Mulligan pozval do svého mezinárodního orchestru na festivalu v San Remu. K prvním albům pod vlastním jménem mu však teprve o dalších deset let později pomohlo nové jazzové vydavatelství Cube Metier. Když totiž zakladatel této česko-anglické firmy při své první polistopadové cestě do Prahy požádal Košvance o jeho nejnovější elpíčko, zjistil, že žádné neexistuje, a že je tedy musí vydat sám.


Koncert série Jazz na Hradě se bude přenášet on-line v úterý 21. dubna od 20.00 hodin na PLAY.CZ. 

Internetový přenos zajišťuje PLAY.CZ ve spolupráci s 

.

 


Po dovršené sedmdesátce měl Košvanec na svém kontě pouze dvě vlastní CD. Ústečané jsou na svého rodáka hrdí. Navíc mají svůj pravidelný jazzový festival, jehož hybnou silou je Ivan Dostál. A ten přišel roku 2008 na nápad, že by si Košvanec po dvou CD v kvartetním obsazení u Cube Metier, zasloužil také snímek, kde by stál v čele většího souboru, případně i se zahraničními partnery. Realizátorem této myšlenky se stal Martin Šulc (1961), bubeník naší špičkové skupiny Naima z osmdesátých let a od devadesátých let také spoluvedoucí pražského jazz klubu U Malého Glena s bohatými mezinárodními styky. Ten se obrátil na velšského saxofonistu Osiana Robertse, o 40 let mladšího než Košvanec. Doma v Anglii i v Americe, kde Osian nějaký čas působil, má pověst jednoho z nejvýraznějších sólistů. Do Prahy přijel poprvé roku 2002 a Martin Šulc s ním záhy poté sestavil česko-anglický Big Band, který tehdy zajel i do Ústí. Vedle Robertsových kolegů z Anglie v něm hráli čeští dechaři, kteří si již získali pověst spolehlivých bigbandových opor i sólistů četných jazzových comb.

Z této sestavy mladíků svým věkem i zkušenostmi poněkud vybočuje americký pianista Hod O´Brien. Je to Košvancův vrstevník – jejich data narození dělí jen něco přes dva týdny. Ale díky prostředí, v němž vyrůstal, už roku 1957 nahrával v New Yorku s Artem Farmerem a Donaldem Byrdem, o něco později hrál třeba se Zootem Simsem nebo Stanem Getzem. K nim přistupuje basista George Mraz (1944), který z Československa odešel po sovětské okupaci roku 1968 a poté se mimo jiné stal také členem nejlepšího světového big bandu sedmdesátých let, jejž vedli Mel Lewis a Thad Jones. Z těchto hvězdných hudebníků vznikl mezinárodní Svatopluk Košvanec & Osian Roberts/Martin Šulc Jazz Orchestra featuring George Mraz & Hod O´Brien, který v rámci Jazzu na Hradě vystoupí pod zjednodušeným názvem Košvanec Jazz Orchestra.

Svatopluka Košvance uslyšíme zaslouženě v čele souboru zkušených hudebníků různých generací, přicházejících z různých prostředí – snad jako malé svědectví o přetrvávající schopnosti jazzu spojovat rozdílné muzikanty.

LUBOMÍR DORŮŽKA

Osian Roberts – tenorsaxofon, co-leader
Radek Zapadlo – tenorsaxofon
Rostislav Fraš – altsaxofon
Phill Knights – barytonsaxofon, flétna
Steve Fishwick – trubka
Miroslav Hloucal – trubka
Lukáš Koudelka – trubka
Svatopluk Košvanec – trombon
Přemysl Tomšíček – trombon
Hod O´Brien – klavír
George Mraz – kontrabas
Martin Šulc – bicí, co-leader

 

Záznam koncertu