ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16582 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Coldplay dostali sedm nominací na Grammy a jedno předvolání k soudu

0 Redakce 7.12.2008

Jsou známé nominace na prestižních hudebních cen Grammy 2009.

Největším počtem nominací (osmi) se tentokrát pyšní Lil' Wayne, kterému s nominacemi v sedmi kategoriích (včetně za Nahrávku roku a Album roku) šlapou na paty Coldplay. Jay-Z, Kanye West a Ne-Yo jsou na třetím místě – každý z nich má šest nominací. Nominace na ceny 51. ročníku Grammy byly ohlášeny během speciální televizní show, jejíž hosté byli Celine Dion, Christina Aguilera a BB King.

Mimo hlavní kategorie se pozornost zaměřila na nominace producentů. V této kategorii se utkají Danger Mouse, Nigel Godrich, Johnny K, Rick Rubin a Will.I.Am. Že mezi nimi není Brian Eno (producent Viva la Vida Coldplay a co-producenta nadcházejícího alba U2), už stačil zkritizovat časopis Rolling Stone – stejně jako i skutečnost, že v kategorii Nejlepší nový umělec chybí Santogold.

Uchazeči o Grammy v kategorii Nejlepší filmová píseň jsou John C. Reilly za titulní píseň k snímku Walk Hard, John Mayer za Say z The Bucket List, Carrie Underwood za Ever Ever After a Amy Adams za That's How You Know – obě skladby z filmu Enchanted a Peter Gabriel za Down To Earth z Wall-E.

Média škodolibě upozorňují, že zatímco manželka Chrise Martina (Coldplay) herečka Gwyneth Paltrow by se mohla stát držitelkou sošky – je totiž nominovaná v kategorii Nejlepší album s dětskou povídkou, Scarlett Johansson, jejíž debutové album s předělávkami Toma Waitse vyšlo dříve v tomto roce, bude jedině hostem v publiku během ceremoniálu.

Seznamy nominovaných ve čtyřech hlavních kategoriích Grammy Award 2009:

Nahrávka roku:
Adele – Chasing Pavements
Coldplay – Viva La Vida
Leona Lewis – Bleeding Love
M.I.A – Paper Planes
Robert Plant And Alison Krauss – Please Read The Letter

Album roku:
Coldplay – Viva La Vida
Lil Wayne – Tha Carter III
Ne-Yo – Year Of The Gentleman
Robert Plant And Alison Krauss – Raising Sand
Radiohead – In Rainsbows

Píseň roku:
William Adams, Keith Harris, Josh Lopez, Caleb Speir, John Stephens, Estelle Swaray, Kanye West – American Boy
Adele Adkins – Chasing Pavements
Jason Mraz – I'm Yours
Sara Bareilles – Love Song
Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion, Chris Martin – Viva La Vida

Nejlepší nový umělec:
Adele
Duffy
Jonas Brothers
Lady Antebellum
Jazmine Sullivan

8. února během ceremoniálu u příležitosti udělování cen v L. A. budeme svědky toho, jestli se někdo z nominovaných vyrovná velké senzaci padesátého ročníku Grammy Amy Winehouse, která si v únoru letošního roku odnesla šest sošek.

Senzace každopádně nechybí ani kolem Grammy Awards 2009. Skupina Coldplay totiž dostala předvolání k soudu od Joe Satrianiho. Americký kytarový virtuóz obvinil kapelu z tvůrčí krádeže. V žalobě uvedl, že kapela pro svůj nový singl Viva La Vida využila „značné množství originálních partů“ z jeho písně If I Could Fly z alba Is There Love In Space? (2004).

Viva La Vida napsali členové Coldplay společně. Skladba vyšla jako singl v květnu letošního roku a dostala se na samý vrchol britské singlové hitparády i žebříčku Billboard Hot 100. Kytarista nyní žádá jako odškodné „veškerý zisk“ Coldplay ze singlu, který je právě mezi nominovanými na letošní Grammy v kategorii Nahrávka roku.