ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5099 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Čínská demokracie není vhodná pro Čínu

0 Redakce 26.11.2008

Když o víkendu po sedmnácti letech konečně spatřilo světlo světa nové album Guns N' Roses, sesypala se na něj lavina různorodých reakcí. Jediné místo na světě, kde je postoj zcela jednoznačný, je Čína. Přestože se Chinese Democracy zde neprodává a dlouho prodávat nebude, vyšla na něj recenze – a ta je nad slunce jasná.

Deník Ta-ťi-jüan (Velká epocha), orgán komunistické strany Číny, otiskl článek s poutavým titulkem „Americká kapela vydává album jedovatě napadající Čínu“, v kterém dlouho očekávané album Axla Rose a spol. je prezentováno jako útok na čínský lid. Noviny označují nahrávku jako pokus Západu „ovládnout a řídit svět užíváním demokracie jakožto pěšáka“. Zatímco zveřejnění desky v profilu skupiny na MySpace mělo být „namířením kopí proti Číně“.

Mluvčí Čínského ministerstva kultury v reakci na dotazy ohledně cenzury alba Chinese Democracy prohlásil, že si není vědom toho, že by album bylo zakázáno. China National Publications Import and Export Group, orgán zodpovědný za import a export hudby v Číně, přitom údajně varoval státní obchody s hudbou, aby nepočítali se zásilkami s Chinese Democracy.

Čínská cenzura také stačila včas zablokovat přístup na oficiální web alba chinesedemocracy.com, zatímco čínský internetový vyhledávač Baidu zablokovala hledání hesla „Chinese Democracy“.

Problém Číny s titulem nového alba Guns N´Roses trvá vlastně již několik let. Název totiž odkazuje k Čínskému meditativnímu hnutí Falun Gong. Jedná se samozřejmě o zakázanou organizaci, jejíž spirituální praktiky čínské autority považují za ilegální kult.

Neméně provokativní nakonec je i obal desky, pro který byl použit obraz výtvarníka z Pekingu Shi Lifenga s názvem Rudá hvězda, symbolizující bezmoc čínského lidu v zemi řízené železnou pěstí. Booklet navíc obsahuje fotky čínských vojenských budov z Hong Kongu.

Samotná kapela přiložila další dříví do ohně, když na svých oficiálních stránkách zveřejnila dotaz, zda bude Číňanům povolen přístup k její hudbě.   

ZLATINA JEŘÁBKOVÁ