ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5721 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tip na knihu: Odsouzení Paganiniho

0 Rémy Martin 20.12.2013

Dostala se mi do rukou kniha Odsouzení Paganiniho od ruského, respektive sovětského, spisovatele Anatolije Vinogradova (1888-1946), která vynikajícím způsobem propojuje historická fakta s fakty životopisnými a je zpracována formou románu.Vyzdvihuje poměrně opomíjenou stránku Paganiniho života a tvorby, a to fakt, že jeho život byl jedno velké kontinuální utrpení. To, že od dětství po celý život neuvěřitelně trpěl zdravotními problémy, víme, ovšem málokdo si uvědomuje, že trpěl lidsky i umělecky. Dnes vnímáme Paganiniho jako génia a legendu a zapomínáme, že cesta k věčnosti byla doslova, promiňte mi to klišé, slzavé údolí.

V mládí Paganini experimentoval s extrémně dlouhým smyčcem, který nechal udělat ze dvou smyčců jejich naroubováním. Odůvodňoval to tím, že chce hrát extrémně dlouhé tóny. Tomu ovšem musel přizpůsobit i držení houslí, kdy je musel držet v nezvyklém úhlu. V době, kdy takto experimentoval, byl již celkem slavný, a přesto celý hudební svět v novinách psal články o tom, že Paganini je blázen a pošuk. Běžně se tiskly karikatury a zcela očerňující články. Až na výjimky se na tomto konkrétním životě ukazuje jakýsi obecný princip, že nové přístupy a nové myšlení se musí prosadit rukama a myslemi jednotlivců a pod značným tlakem. Z vyššího hlediska si tedy Paganini neměl na co stěžovat. A on si skutečně nestěžoval. Po první vlně zcela likvidačních kritik a očerňujících článků reagoval slovy: „Začínám být slavný, a tak mě psi koušou do pat.“

Druhá věc jsou ovšem následky na jeho psychice. Za nové a převratné věci je vždy potřeba bojovat, v umění je to ovšem složitější než ve vědě, protože se jedná o subjektivnější disciplínu a nesouhlas je často myšlen hodně osobně. Naproti tomu ve vědě existuje systém oponentur a dokazování, který je nastaven již v podstatě samotného fungování oboru, a tak se zde projevuje méně „zla“ v podobě osobních animozit.  Kniha Odsouzení Paganiniho ukazuje na osobním životě cosi obecného, něco, co je součástí běhu světa. Ale mysleme prosím na to, že za pohybem dějin bývá neskutečně často něčí osobní utrpení.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.