ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8814 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

American Music Awards letos patřily Chrisu Brownovi

0 Redakce 24.11.2008

R&B interpret Chris Brown si v neděli, 23. listopadu, odnesl tři trofeje American Music Awards, včetně ocenění Umělec roku.
Devatenáctiletá hvězda, známá svými atletickými výkony na pódiu, zastínila dokonce Aliciu Keys, která sice měla pět nominací, ale ze slavnostního večera odešla „jen“ se dvěma soškami.

Byl jsem v šoku jako všichni ostatní,“ komentoval Brown své pocity, když byl vyhlášen Umělcem roku na konci ceremoniálu v Nokia Theater v Los Angeles. „Vím, že si každý říkal: ,Cože?´ Také jsem si myslel, že ji s jistotou vyhrají Coldplay, ale cenu jsem dostal  já!"  
Brown sklidil také ceny v kategoriích Oblíbený mužský popový/rockový interpret a Oblíbený mužský soul/R&B interpret. Jeho přítelkyně Rihanna zvítězila ve stejných kategoriích pro ženy.  

Trofeje Alicii Keys jsou za desku As I Am, která se po všech úspěších v hitparádách dočkala také ocenění jako Oblíbené soul/R&B album a Oblíbené pop/rockové album. Za ní v seznamu nominovaných v posledně jmenované kategorii zůstali britští Coldplay a američtí countryrockoví veteráni The Eagles.

Dalším vícenásobným vítězem se stal rapper Kanye West, který si domů odnesl své první dvě sošky American Music Awards – sám ale prohlásil, že by jednu z nich raději postoupil dalšímu nominovanému Lilovi Wayneovi. „Kdyby to bylo vloni, mohla to být má cena," smutně rozjímal West nad tím, jak mu vloni unikl ocenění Oblíbeného mužského rap/hip-hopového interpreta. „Letos, měla tato cena patřit Wayneovi. Uvidíme, co se stane za rok.“ Když o něco dřív přebíral cenu Oblíbené rap/hip-hopové album za své CD Graduation, vyjádřil jednoznačně větší nadšení: „Chtěl bych poděkovat všem, kteří přijali mou snahu posunout hranice v hudbě. Je naší povinností jakožto muzikantů dostat hudbu k bodu, kde byla v 60. a 70. letech… Budeme novými Beatles, novým Hendrixem. Já chci být Elvis."

Mezi muzikanty, kteří se dočkali poprvé ve svém životě ocenění, byla Taylor Swift, jejíž album Fearless se v současnosti nachází na samém vrcholu americké albové hitparády.  Samotná Taylor byla dost zaskočena, když byla vyhlášena Oblíbenou country zpěvačkou. „Nikdy jsem si nemyslela, že bych měla šanci vyhrát. Nemůžu uvěřit, že se mi to podařilo. Nemůžu uvěřit tomu, že to fanoušci pro mě udělali… Je poctou, že se vám zalíbily skladby, které jsem napsala ve své ložnici,“ pronesla osmnáctiletá hvězda, když stála na pódiu Nokia Theater se svojí první soškou v ruce.

Další country hvězdou, která tento večer obdržela své první ocenění, byl se Brad Paisley v kategorii Oblíbený mužský interpret. Zatímco Carrie Underwood  získala za svou desku Carnival Ride trofej Oblíbené country album.
Annie Lennox se stala držitelkou Ceny za zásluhy. „Nikdy jsem si nemyslela, že se dožiju dne, abych ve svých 53 letech stála na pódiu,“ prohlásila Lennox, když přebírala svou sošku od Justina Timberlakea. „Byla to neskutečná cesta. Hudba je mým přítelem, mým doprovodem po celý život."

S prázdnou nakonec z ceremoniálu neodešli ani Jonas Brothers (T-Mobile objev), Rascal Flats (Country kapela /duo), Daughtry (Pop/Rock kapela/duo), Enrique Iglesias (Oblíbený latino interpret) nebo Linkin Park (Oblíbený alternativní rockový interpret). A Oblíbeným soundtrackem byla vyhlášena hudba k animovanému filmu Alvin and the Chipmunks.    

American Music Awards patří k nejprestižnějším hudebním cenám v USA a udělují se od roku 1974. Druhý rok se ceny určovaly jen na základě hlasování, kterého se letos prostřednictvím internetu zúčastnilo 20 000 lidí.

Včerejším slavnostním večerem v Nokia Theater v L.A. provázel televizní moderátor a komik Jimmy Kimmel a o atmosféru události se svými vystoupeními postarali Mariah Carry, která obdržela Čestnou cenu American Music Awards, Christina Aguilera, Coldplay, Annie Lennox, Pink (se svým novým songem Sober), Pussycat Dolls, Miley Cyrus, Ne-Yo,  Rhianna, Beyonce, Alicia Keys společně s Queen Latifah a operní zpěvačkou Kathleen Battle ad.

ZLATINA JEŘÁBKOVÁ