ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10518 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Příběhy 20. století: Příběh Jaroslava Grosmana

0 Redakce PLAY.CZ 8.1.2010

Další z cyklu Příběhy 20. století: Copak jsem válčil kvůli nové totalitě?


Příběhy 20. století věnované Jaroslavu Grosmanovi vysíláme v premiéře v neděli 10. 1. 2010 od 10.06 a v repríze v sobotu 16. 1. 2010 od 13.06 hodin.

Pořad připravil Adam Drda.

Copak jsem válčil kvůli nové totalitě?

aneb Příběh Jaroslava Grosmana, automechanika, válečného veterána a politického vězně
Začátkem roku 1944 byl dvacetiletý Jaroslav Grosman, strojní zámečník a automechanik, totálně nasazen do továrny v Nové Pace, pobočky firmy Daimler Benz.


Spolu s přáteli začal dělat drobné sabotáže, protože chtěli poškodit nacistický válečný průmysl. Brzy usoudili, že nestačí jen “paběrkovat”: přerušili elektrické vedení a podařilo se jim vyřadit z provozu část továrny. Případ ovšem začalo vyšetřovat gestapo a mladíci po předběžných výsleších usoudili, že nejlepší bude vzít nohy na ramena.

Nakonec utíkali jen dva: Grosman a jeho kamarád Jan Horáček. Cesta na Západ byla neprostupná, a tak předstírali, že jedou na jarní výlet a vyrazili vlakem na Slovensko, odkud chtěli pokračovat dál a přidat se k východním vojákům. Chvíli se s pomocí místních převážně mladých lidí skrývali v horách, pak přešli (v doprovodu ruského vojáka prchajícího ze zajetí) slovensko-polskou hranici. Dostali se k partyzánskému oddílu a s ním pak do bezprostřední blízkosti frontové linie, kterou překonali a vzdali se jednotce Rudé armády.

Grosman i Horáček chtěli bojovat proti Němcům, ale čekalo je překvapení: převzala je sovětská tajná služba (NKVD) a po krátkém vyšetřování je odvedla do improvizovaného shromaždiště. Zřejmě měli být deportováni do vnitrozemí, obviněni ze špionáže a posláni do gulagu. Ve zmatku za frontou utekli – a šťastně se dostali k československému armádnímu sboru. Po krátkém výcviku šel Grosman k pěchotě a Horáček k dělostřelectvu.

V září 1944 byli nasazeni do bojů na Dukle, které Jaroslav líčí jako čirou hrůzu: “Ale nakonec si zvyknete a jednáte trochu jako stroj, navíc nám dávali vodku, abychom se nebáli. Strach jsem stejně měl. Vzpomínám si, jak jsem jednou zůstal trčet v zákopu s židovským vojákem. Nemohli jsme nic dělat. Já se modlil po svém a on taky, seděli jsme vedle sebe, já drmolil otčenáš a on se kýval ze strany na stranu.” Při útoku na Komárník byl Grosman raněn, měsíc strávil v nemocnici, načež se znovu vrátil na bojiště, tentokrát jako spojař. Domů, do Roztok, dorazil skoro přesně po roce od útěku, přežil i jeho kamarád Jan Horáček.

Když se v únoru 1948 chopila moci KSČ, Grosman se odmítl zapojit do budování “zářných zítřků” a odešel do emigrace. Komentuje to suše: “Přece jsem neválčil proti nacistům, abych se díval, jak to tu přebírají komunisti.” V utečeneckém táboře mu nabídla spolupráci americká tajná služba a tak začal působit jako “agent chodec” – tajně přecházel hranice a převedl několik lidí z Československa. Nakonec dostal zvláštní úkol: v době sokolského sletu v roce 1948 se měl podílet na únosu bývalého ministra spravedlnosti Prokopa Drtiny, tehdy upoutaného na lůžko po pokusu o sebevraždu. Grosman měl tohoto politika, blízkého spolupracovníka prezidenta Beneše, dostat na Západ.

Právě při této akci však Jaroslava Grosmana opustilo štěstí: udal ho jeden ze spolupracovníků, byl zatčen a po brutálním vyšetřování Státní bezpečností odsouzen k dvaceti letům vězení, ztrátě majetku a ztrátě občanských práv. Putoval po českých i slovenských věznicích, byl v Plzni-Borech, v Iľavě, Leopoldově, v lágrech na Jáchymovsku i na Příbramsku.

Na svobodu vyšel Jaroslav Grosman 18. dubna 1963. Vrátil se opět do Roztok u Jilemnice, pracoval v dělnických profesích, mimo jiné v JZD. Státní bezpečnost mu však nedala pokoj až do osmdesátých let – estébáci ho navštěvovali několikrát do roka, jeho paní dodnes vzpomíná na domovní prohlídky, při nichž se nerozpakovali rozhazovat po bytě vyžehlené dětské oblečení…

Příběhy 20. století věnované Jaroslavu Grosmanovi vysíláme v premiéře v neděli 10. 1. 2010 od 10.06 a v repríze v sobotu 16. 1. 2010 od 13.06 hodin. Pořad připravil Adam Drda.

Více na : http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/pribehy/_zprava/679022

Poslouchejte Rádio Česko online