ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28954 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Moravský rok vyráží na návštěvu do Hradce nad Moravicí

0 Redakce PLAY.CZ 27.4.2013

Ve druhém přímém přenosu letošního MORAVSKÉHO ROKU, ve kterém na vlnách Českého rozhlasu Ostrava, Olomouc a Brno společně objevujeme kouzlo a půvab moravských a slezských hradů a zámků, se společně vypravíme na dlouhý a strmý ostroh mezi řekou Moravicí a potokem Hradečná, do malebné krajiny předhůří Nízkého Jeseníku. Právě tam totiž leží státní zámek Hradec nad Moravicí, který se před jedenácti lety stal národní kulturní památkou. Přímý přenos naladí posluchači všech tří moravských studií Českého rozhlasu v sobotu 27. dubna od 10.05 hodin.

Zámek Hradec nad Moravicí je v okrese Opava jediným objektem s dochovaným kmenovým mobiliářem a s celkovou rozlohou 130 ha je také nejrozsáhlejším zámeckým areálem v Moravskoslezském kraji. Někdejší slovanské hradisko z 8. století vystřídal kolem poloviny 11. století knížecí hrad Přemyslovců, přebudovaný o dvě století později českým králem Přemyslem Otakarem II. na výstavný hrad chráněný důkladným opevněním. Kamenný přemyslovský hrad vešel ve známost mezi milovníky romantických historických příběhů zejména díky pobytu královny Kunhuty, která právě na Hradci uzavřela tajný sňatek a porodila syna Jana místnímu purkrabímu Závišovi z Falkenštejna. Od počátku 16. století dávali čeští panovníci tuto državu rádi do zástavy. Poslední zástavní pán Kašpar Pruskovský z Pruskova zahájil renesanční přestavbu hradu na pohodlně zařízené sídlo s okrasnou zahradou a lesoparkem. V období 1778 až 1945 drželo Hradec šest generací pruského knížecího rodu Lichnowských z Voštic a Werdenbergu. Ti uměli velmi dobře hospodařit a přestavěli zámek na reprezentativní letní sídlo přístavbou tzv. Červeného zámku s hradební zdí a Bílou věží.

Zámecké dějiny jsou také spjaty s pobyty významných skladatelů Ludwiga van Beethovena, Nikoly Paganiniho a Ference Liszta, spisovatelů Marka Twaina, Reinera Marii Rilkeho nebo malířů Pabla Picassa a Oskara Kokoschky.

Snad každý kout Bílého zámku zná důvěrně kastelán Radomír Přibyla. Byl u toho, když od září roku 1979 procházel důkladnou rekonstrukcí, aby se opět po sedmnácti letech stal Bílou perlou Slezska s přepychově vypravenými reprezentačními sály, rodovou erbovní síní, čítárnou, knihovními sály, pánským salónem i jídelnou.

„Pozvání redaktorky Českého rozhlasu Ostrava Dagmar Misařové k mikrofonu přijali také hosté, kterým leží osud zámku na srdci – starosta města Karel Hanák, kronikář Martin Sosna  a kastelánka Dr. Eva Kolářová z nedalekého zámku Raduň, kde byl po dobu rekonstrukce zámku hradecký mobiliář uložen. A protože se v Hradci pravidelně koná také mezinárodní interpretační soutěž a festival, bude řeč i o něm s Petrem Hanouskem. Projedeme se svatebním kočárem, nebude chybět telefonická soutěž ani tajemné příběhy spjaté s tímto koutem Slezska,“ zve k poslechu garant Moravského roku Michal Bureš.

V pořadí druhý přímý přenos Moravského roku naladí posluchači regionálních studií Českého rozhlasu na Moravě a ve Slezsku v sobotu 27. dubna od 10.05 hodin. Přehled jednotlivých frekvencí pro daný region najdou posluchači na www.rozhlas.cz/vysilace/portal. Přímý přenos lze poslouchat také přes internet na adresách www.rozhlas.cz/zive a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.

Poslouchejte ČRo Ostrava online