ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25501 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival spisovatelů Praha je věnován Arthuru Millerovi

0 Redakce 29.5.2006

Jaro v Praze tradičně patří literatuře. Nejinak letos. V neděli 4. června bude slavnostně zahájen 16. ročník mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha. Jeviště divadla Minor bude následující tři dny patřit spisovatelům, překladatelům, vydavatelům a všem, kdo našli v literatuře zálibu a obživu.{mosimage}

Nejde ale o pouhou společenskou akci či okázalou prezentaci literatury. Cílem je dotknout se kořenů, z kterých soudobá světová literatura vychází. Poukázat na jevy, které tíží společnost a otevřeně o nich diskutovat. V tomto pohledu si značnou pozornost zaslouží odpolední Hovory listu The Guardian, které vede dopisovatel tohoto britského deníku Gary Younge. Vždy se totiž snaží odpovědět na otázky jdoucí po samém smyslu současné literatury i lidského bytí, respektive člověka a jeho místa v tomto světě. Jak řekl prezident této prestižní mezinárodní události, básník Michael March: “Festival je pokusem o odpověď na rostoucí militarismus společnosti.” Festival má vypracovanou dramaturgii a programovou skladbu. Literární debaty, moderované Hovory listu The Guardian a večerní autorská čtení, autogramiády a nezbytná společenská setkání. Každoročně ale organizátoři přicházejí s něčím novým.



Letos to budou především noční filmové projekce. Diváci shlédnou Smrt obchodního cestujícího, ale také film Hodiny podle literární předlohy Michaela Cunninghama, který autor osobně uvede. Také noční čtení k nedožitým osmdesátým narozeniná Marilyn Monroe bude jistě divácky atraktivní. Festival rovněž nabízí výstavu autorů českých detektivek. Koncert Moniky Načevy s Michalem Pavlíčkem uzavře celý festivalový program. I letos bude předána výroční cena Rytíř kultury, kterou uděluje Nadační fond Festivalu spisovatelů Praha společnostem nebo jedincům, kteří významně podporují myšlenku mezinárodního setkání spisovatelů v Praze.


Festival je letos připsán Arthuru Millerovi. Má to jistě několik důvodů. Jak říká Michael March: „Kromě toho, že jde o akt jakési vzpomínky, neboť Arthur Miller vloni na podzim zemřel, pojí ho k dalším hostům festivalu rozličné vazby.“ Například v roce 1969 vystoupil otevřeným dopisem nigerijské vládě proti věznění Wole Soyinky, odsouzeného v politicky vykonstruovaném procesu. Millerův zájem o sociální otázky a vystupování proti útlaku a násilí jsou ve světě tématy stále aktuálními. Možná i proto jsou jeho hry na scénách světových, ale i českých divadel stále reprizovány. Když k tomu přidáme filmy, kterým Millerovy hry posloužily za předlohu a osobní přátelství s autory, kteří se festivalu účastní nebo v minulosti účastnili, začíná být zřetelný rámec odpovědi na otázku, proč právě Arthur Miller. Samozřejmě nelze opomenout čtyřleté manželství s Marilyn Monroe, které tomu všemu dodává třpytu hollywoodského plátna. Zbývá dodat, že celý festival je rámován Millerovým citátem: „Není život bez ideálů.“


Kompletní seznam letošních hostů – autorů i moderátorů, stejně jako podrobný denní program Festivalu si prohlédněte na webových stránkách www.pwf.cz