ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17037 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Talkshow: Fascinace jazykem

0 Redakce 6.5.2010

V roce 1997 vydala americká formace Talk Show své eponymní album, na kterém spoludefinovala pojem post-grunge. Až na zpěváka Scotta Weilanda v ní byli všichni ze Stone Temple Pilots a ve své době se těšila velké popularitě. Existovala ovšem pouze rok.

Dost málo na to, aby si její existenci zapamatovali členové slovenských Talkshow, kteří z východní strany přinášejí svěží kytarový indie vítr i na naši hudební scénu. Inspirují se především ve Velké Británii, svůj albový debut si loni vydali sami a před pár dny ho pokřtili i v pražském Hard Rock Café.

Ovlivnila mě hlavně devadesátá léta, protože v té době jsem se začal dostávat k hudbě,“ říká zpěvák, kytarista a klávesista Andreas. „Zajímala mě především anglická scéna. Americkou jsem až tak nechytala a kapelu Talk Show si nepamatuju. Vyrůstal jsem na anglicky zpívajících partách, na kterých mě nejvíc ze všeho fascinoval jazyk. Slovenština mi do písniček nikdy nešla. Má jiné frázování a nedokážu si ji v našich skladbách představit.

Kytarista Bob přiznává,  že v minulosti zkoušeli napsat i slovenské texty. Výsledek však nebyl uspokojivý, a tak tu kapitolu spěšně uzavřeli. V jejich současném repertoáru není jediná písnička se slovenskými slovy. Textař Andreas tvrdí, že prvotní slovní fráze na text stejně přichází vždy v angličtině.

Andreas píše o tématech, která se nás týkají. Jsme na školách, v práci, máme vztahy, všechno není tak, jak bychom chtěli. Já píšu hudbu a Andreas ji doplní nějakou frází. Pak zkoušíme naše pocity spojit,“ vysvětluje kytarista Bob a Andreas dodává: „Jsem hrdý na všechny své texty, protože zachycují chvíle a pocity, které jsem zažil. Mám-li vybrat jeden mně nejbližší, řeknu Blood On Your Hands. Je o jednom mém životním období, které souvisí se vztahem. Je to má největší výpověď.

Talkshow jsou z okresu Prievidza. Budeme-li konkrétní, Andreas je z Bojnic, Bob přímo z Prievidze, baskytarista Juraj z Novák a bubeník Hadik z Bratislavy. Soudí, že slovenští posluchači, kteří vnímají hudbu jako cosi uměleckého a povznášejícího, na jejich tvorbu připraveni jsou. Svědčí o tom i příznivé reakce, které v minulých měsících přišly. Byli na turné se spřátelenými Lavagance, Marek Rakovický z té kapely jim produkoval album, hráli na několika slovenských festivalech, letos se představí na rakouském Frequency a když loni vydali album, podařilo se jim ho během několika týdnů dostat přes internetové servery do celosvětové distribuce.

Žádná kapela se nevyhne tomu, aby v jejím soundu byly slyšet jiné vlivy. Na Talkshow je originální to, že hrajeme my. Když si člověk poslechne naše písničky více než jednou, určitě v nich najde náš rukopis. Bavíme se o tom, že bychom se chtěli prosadit v zahraničí. Náš manažer je přesvědčen, že máme potenciál. Jsou naplánované koncerty v Čechách, na Moravě a v Rakousku. Na podzim chystáme sérii vystoupení v Rakousku, Německu, Polsku a Rusku,“ říká Andreas s nápovědou manažera.

Loni v listopadu dělali ve Vídni support britským The Horrors, kteří jsou doma dost velké hvězdy. Byl to prý vynikající koncert. „Přijeli jsme jako kapela, kterou nikdo neznal,“ popisuje Andreas. „Začali jsme hrát, odezněly první tóny a publikum šlo s námi. Byla obrovská zpětná vazba. Ale jinak platí, že publikum je všude jiné. Východ Slovenska je například naprosto úžasný. Žilina, Bratislava a Orava jsou také skvělé. Na jihu Slovenska je ale město, kde to nefungovalo. Nebudu ho jmenovat, ale hráli jsme tam v heavymetalovém klubu. Přišlo deset lidí, kteří seděli, pili pivo a ptali se sami sebe, co tam děláme.
 

JAROSLAV ŠPULÁK

 


Jak vznikl název Talkshow

Podle kytaristy Boba bylo nalezení  názvu v roce 2008, kdy kapela vznikla, velké dilema. Každý ze členů měl svou představu, ovšem ty se vzájemně příliš nespojovaly. Hledání trvalo asi půl roku. S názvem Talkshow nakonec přišel baskytarista Juraj.  
 

Talkshow jsou:

Andreas – zpěv, kytara, klávesy

Bob – kytara

Juraj – baskytara

Hadik- bicí