ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4868 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

L.O.S: Grunge s příchutí ovoce

0 Redakce 6.9.2009

Ještě na začátku letošního roku byli Lure Of Senses, stejně jako jedenáct zim předtím. S vydáním debutového alba Feeling Box, kterému předcházelo pět demosnímků, ale udělali změnu. Dnes už se píší a jmenují pouze L.O.S, symetricky, bez tečky na konci.

S vydáním desky jsme se rozhodli začít některé skladby textovat v češtině, což jsme dosud nedělali. Tím pádem došlo i na zkrácení názvu, protože ten předcházející byl anglický a k tomu dost dlouhý. Měli jsme zkušenost, že si ho lidi moc nepamatují. Hlavní ale je, že L.O.S lze napsat velkými písmeny na plakátech. Věříme, že se i díky tomuto kroku proslavíme,“ usmívá se kytarista a zpěvák Martin.

Když jsme ale měli první koncert pod novým názvem, byli jsme na plakátech napsaní velmi malým písmem, až to nebylo skoro k přečtení. První kroky  bývají těžké, ovšem zase jsme zaznamenali, že se zvýšila návštěvnost našich stránek,“ dodává kytarista Carlos.
Pro češtinu v textech se rozhodli jednak kvůli podnětům ze strany fanoušků, druhak kvůli zjištění, že je diváci při koncertech zpěvem příliš nepodporují. Jako první šla do češtiny skladba Gejša. Když ji hráli poprvé na Moravě, lidé si už tam zpívali s kapelou refrén.
Tu písničku jsme předtím chvíli hráli s anglickým textem, ale nemělo to žádnou větší odezvu,“ podotýká Martin.


L.O.S
K původnímu názvu Lure Of Senses inspiroval kytaristu a zpěváka Martina příběh Pán prstenů. Kdysi existovala karetní hra s tímto tématem a jedna z karet se jmenovala Lure Of Senses, Vábení mysli. Na střední škole ji tehdy jako inspirativní ukázal Carlosovi, ten přitakal a název byl na světě.


Přetextovali jsme pak do češtiny především skladby, o kterých jsme byli přesvědčeni, že jsou dobré. Ty tvrdší, grungeové, jsme nechali v angličtině. K tomu stylu to lépe jde. Všechny nové písně už píšeme v češtině,“ říká Carlos.

Odjakživa se o téhle kutnohorské partě psalo a mluvilo jako o grungeové kapele. Ona se ostatně k odkazu stylu přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století hlásila – nicméně… „On to vlastně klasický grunge nebyl. Vždycky jsme měli v repertoáru další vlivy, trochu pop, trochu funk. Byl to mix, pro který jsme si vymysleli vlastní označení pomegranč. Tvrdíme, že je to grunge s příchutí ovoce, šťavnatá muzika, která není tak depresivní,“ vysvětluje Martin.

Důvodů, proč kapela nyní píše trochu optimističtější texty než v minulosti, je celá hrst: muzikanti zestárli, jeden podědil byt, druhý felicii a tak dále. Hlavně se ale nechtěli dále utápět v depresích. Vyloženě veselou skladbu prý ale dosud nenapsali. Vždycky jim to sklouzne do smutku. Alespoň trochu. „Když se nutím, abych vymyslel nějaký text, tak to třeba nejde. Pak si zase například sednu na záchod a tam ze mě něco vypadne,“ usmívá se šalamounsky Martin, autor textů v kapele. „Dělám si poznámky do mobilu, teď tam zrovna mám spoustu myšlenek a nápadů. Pak je vezmu, poskládám k sobě a vznikne text.

L.O.S mají plán, jak se dostat blíže k fanouškům. Hodlají neustále hrát, tak jako kdysi například Vypsaná fixa, která byla vidět všude a tímto přístupem je Kutnohorským vzorem. „Věříme, že to klapne. Všem kapelám, které vydržely, to klaplo, tak proč by to nemohlo dopadnout nám. Ono to na nás jednou zbyde,“ uzavírá Carlos.

L.O.S jsou:
Martin – zpěv, kytara
Carlos – kytara, zpěv
Jiřina (Matouch) – baskytara
Collin – bicí

JAROSLAV ŠPULÁK