ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10643 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Checkpoint: Melodika, čeština, energie

0 Redakce 12.9.2011

První album Různý světy vydala pražská crossoverová formace Checkpoint v roce 2008, čtyři roky po svém založení. Zaujalo nejenom popovou jemností spojenou s akurátní dávkou energie, ale i tím, že se u mikrofonu v pozici vokalistů střídali a doplňovali Pája a Lukáš, ona a on. V létě téhož roku však kapelu opustili.

„Zpěvačka odjela zpívat do Ameriky a Lukáš se začal věnovat profesionální muzikálové dráze. My chtěli pokračovat se zpěvačkou a zpěvákem dál, ale byť na konkurz přišlo asi třicet zpěvaček, tento post zůstal nevyřešený. Naopak Martin Rygál, kterého jsme vybrali asi z deseti uchazečů, se ukázal být tvořivým elementem, který se hned zapojil do psaní nových písniček. Vzniklo prvních pár společných skladeb a brzy bylo jasné, že zpěvačku nepotřebujeme,“ vysvětluje kytarista a zpěvák Tomáš Chrudimský.

Kapela po tomto jistě  důležitém kroku ztratila část fanoušků, aby některé nové naopak získala. Prezentovala se už mnohem tvrdší hudbou. Dívčí element v ní chyběl, ke slovu přišel ten chlapský. Formace začala koncertovat, získávala na sebejistotě a chystala se k nahrávání nového alba. K tomu došlo na začátku letošního roku. Výsledek se jmenuje Střepy a je na něm jedenáct česky nazpívaných skladeb.

Když jsme vydali první album, měli jsme velké ambice. Docela jsme to tlačili, to je pravda. Druhá deska je tvrdší, což jde trochu proti těm ambicím. Nám šlo ale především o to, aby nás hudba bavila. Víme, že to tak bude, pokud budeme tvořit věci, kterým věříme,“ vysvětluje kytarista Jakub Šmatlák.

K poprocku ale kapela tíhne nadále, nezatracuje ho. Na nové desce je například příjemná skladba Různý světy II a na podzim formace zveřejní další podobnou. Bude součástí singlu, na němž budou tři nové pecky.

Od chvíle, co jsme druhou desku vydali, máme absolutně kladné ohlasy. Počínaje albem samotným a konče koncerty. Chodí za námi lidé a chtějí si desku koupit. To je v dnešní době dost vzácná věc. Daří se nám prodat na každém koncertě tak patnáct až dvacet cédéček,“ říká Šmatlák.

Jedním dechem ale podotýká,  že Checkpoint se potýká i s problémy. Na prvním místě je neschopnost najít manažera, který by dal kapele směr a pomohl jí do médií i na koncerty. Druhým problémem je čas, neboť členové formace jsou dost zaměstnání svými civilními povoláními. Jeden problém ale vyřeší druhý. Pokud by kapela našla manažera, našla by prý nesporně i čas.

Naše nejsilnější zbraně jsou melodika, kterou v písničkách stále máme, čeština, která umožňuje fanouškům zpívat s námi, a energie. Ta se projevuje především na koncertech. Je skvělé vidět, že si lidé v kotli kromě tance ještě naše písničky zpívají. Zažíváme i koncerty, na kterých se poguje,“ hodnotí kapelu Chrudimský.

Na letních festivalech se pětice letos příliš neobjevovala, což souvisí zejména s onou nepřítomností manažera. Soustředí se proto na své podzimní aktivity. V první řadě na třípísňové minialbum, které vyjde digitálně a na devadesát procent i v podobě CD, také na nahrávání nového videoklipu a zkoušku spolupráce s producentem Richardem Scheuflerem mladším. Mělo by se také uskutečnit společné turné s formací Bikkiny Shop.  
 

Checkpoint

Název vznikl v hospodě. V roce 2004 nejvíce „frčel“ nu-metal a tehdejší členové kapely měli pocit, že když ho budou hrát, název Checkpoint bude ideální. Nakonec se vše dalo cestou jinou, ale název zůstal. Ze současné sestavy u toho byl jen Tomáš Chrudimský, jenž je i autorem názvu.  
 

Checkpoint jsou:

Martin Rygál – zpěv
Tomáš Chrudimský – kytara, zpěv
Jakub Šmatlák – kytara
Vjačeslav Safonkin – baskytara
Jakub Chalupský – bicí

Jaroslav Špulák