ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5490 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Živé kino Praha zve na filmové portréty

0 Redakce 24.8.2022

Živé kino Praha láká na dokončované novinky českého dokumentu. Režisér Kryštof Zvolánek pozve filmové publikum do světa hudebního producenta a DJ Jakuba Stracha alias NobodyListena. Tomáš Kratochvíl přiblíží život romského aktivisty Štefana Ponga.

V předpremiéře pak Živé kino nabídne také meditativní dokument Petra Michala, který sleduje život překladatelky Anny Kareninové. Všechny snímky se dočkají premiéry na 26. dokumentární Ji.hlavě. Živé kino Praha začíná ve čtvrtek 25. srpna. Akce každoročně upozorňuje na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který letos proběhne 25. až 30. října.

Živé kino Praha nabízí tradičně to nejnovější z českého filmového dokumentu a opět jde o filmy, které jsou těsně před dokončením a své premiéry se dočkají právě na podzimní Ji.hlavě. Promítat se bude na neobvyklých místech, například v antikvariátu nebo v budově FAMU. Vstup na projekce je zdarma. Po projekcích proběhnou diskuse s tvůrci*kyněmi.

Živé kino letos nabídne čtyři projekce. Akci zahájí snímek Generace A: Ať si každý dělá, co chce (na snímku) filmaře Kryštofa Zvolánka. Jde o portrétní snímek DJ a hudebního producenta Jakuba Stracha alias NobodyListen, který lze zároveň vnímat jako generační výpověď mladých mileniálů z klubového prostředí.

„Rapová a elektronická hudba je rychlejší a svobodnější médium než film. Do českého šoubyznysu přinesla autenticitu, drzost, a postupně se stala generačním mainstreamem. I když hlavní motto rapu je vydělávat peníze, ve výsledku DJs a rapeři nabízejí širokému publiku obsáhlejší zprávu o současném stavu společnosti, než se daří dokumentaristům a filmařům,“ přibližuje téma režisér.

Téma rasismu otevře snímek Pongo Calling režiséra Tomáše Kratochvíla. Jde o filmový portrét Štefana Pongy, který odešel z Česka do Británie, aby unikl rasovým stereotypům a žil normální život. Když se však rozhodl na internetu reagovat na rasistická vyjádření prezidenta Miloše Zemana, jeho život nabral úplně jiný směr.

„Film Pongo Calling je o hledání hranic mezi osobním a veřejným životem. Štefanovi s tím nakonec pomohla jeho rázná žena Iveta. Je to téma, které se týká leckoho z nás, a tady ho navíc uvidíte na pozadí extrémně různorodých prostředí a v plnokrevném romském podání,“ říká o filmu Kratochvíl.

Živé kino nabídne také meditativní dokument režiséra Petra Michala Je nalezena tím, koho hledá, který sleduje život překladatelky Anny Kareninové. Film se do velké míry zabývá jejím vztahem s již zesnulým manželem básníkem Petrem Kabešem a samotou, s níž se překladatelka musela vyrovnat.

„Dramaturgie titulků: Anna Kareninová. Znal jsem ta slova z filmových titulků z kina i televize, ale dlouho jsem si myslel, že žádná Anna neexistuje, že její jméno je jen vtip několika překladatelů stojících v pozadí. Když jsem se později setkal osobně se skutečnou Annou Kareninovou, viděl jsem ženu, která přes všechny své úspěchy dobrovolně stojí v pozadí,“ říká režisér.

„Fascinovalo mě její myšlení, nasazení v práci a energie jejího osobního života. Otázkou však bylo: Jakým způsobem natočit někoho, kdo nechce být viděn? Ve filmu jsme se o to pokusili skrze její myšlenky a skrze zrcadlení se v autorech, které překládá a o jejichž odkaz pečuje: Célina, Pounda a Kabeše,“ dodává Michal.

Souběžně s Živým kinem Praha probíhá akce také v Jihlavě, a to ve dnech 23.–27. srpna. Zde program nabízí výrazné snímky loňského ročníku festivalu.