ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6156 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřel Wayne Rogers, kapitán McIntyre ze seriálu MASH

0 Richard Winter 4.1.2016

Na Silvestra zemřel herec Wayne Rogers, který se proslavil především jako kapitán John McIntyre alisa Trapper v oblíbeném válečném seriálu MASH. Rogers podlehl v 82 letech v Los Angeles komplikacím po zápalu plic. Vystudovaný historik Rogers hrál v MASH tři řady z celkových jedenácti. S producenty se rozešel ve zlém kvůli tomu, že poskytovali příliš prostoru stále populárnějšímu Alanu Aldovi neboli kapitánu “”Hawkeyemu” Pierceovi.

Rogers se narodil 7. dubna 1933 v Birminghamu, navštěvoval Ramsayskou vysokou školu v Birminghamu v Alabamě a Princetonovou univerzitu. Poté začínal hrát v různých divadlech. Po skončení filmové kariéry stal úspěšným finančním analytikem, investorem a podnikatelem.

Na hlavní roli MASH, kterou měla být role Trappera, byl vyhlášen konkurz. Konkurzu se zúčastnilo 25 herců. Nakonec vybrali Rogerse, tehdejší hvězdu mýdlové opery. Paradoxně se brzy dr. Pierce a potažmo Alda stal hlavní hvězdou seriálu, což po třetí sezóně motivovalo k odchodu Rogerse a McLeana Stevensona, představitele velitele jednotky pplk. Henry Blakea. Byli zklamáni, že jejich postavy nedostávají srovnatelný prostor. Alda vytrval v seriálu až do konce a později i režíroval nebo napsal některé epizody.

První díl MASH se vysílal 17. září 1972. Seriál zobrazuje každodenní život lékařů, sester a vojáků v mobilní vojenské nemocnici uprostřed války v Koreji. Zpočátku komediálně laděný sitcom poukazující na krutosti války i nesmyslné předpisy se postupně stále častěji věnoval i vážnějším tématům.
Seriálu předcházel úspěchu celovečerního filmu MASH od režiséra Roberta Altmana. Na snímku studio vydělalo kolem 36 miliónů dolarů, protože do kin na něj přišlo jen v USA 14 miliónů diváků. Díky tomu se píseň z filmu (a později znělka seriálu) Suicide is painless proslavila a autor, Altmanův syn, na ni vydělal víc než jeho otec na filmu.

Od začátku byl seriál natáčen jako protiválečný. I když jeho první epizody úspěch neměly, postupem času se jeho sledovanost zvyšovala. Během své jedenáctileté existence získal celkem 14 cen Emmy.

Tagy: ,