ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7107 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Výstava o Vikinzích se v Česku objeví už za necelý týden

0 Richard Winter 26.9.2014

Výstavní muzejní projekt, jakým jsou Vikingové: život a legenda, mohl vzniknout jedině díky spolupráci několika významných institucí. 10. září výstava doputovala z Londýna do Berlínských muzeí, která se na koncepci podílela spolu s dánským Národním muzeem a Britským muzeem. Historické artefakty jsou tedy českým obdivovatelům Vikingů poměrně blízko na dosah, nepoměrně snazší ale bude vydat se od 30. září na záznam z londýnské výstavy do kina.

V Praze a okolí se Vikingové z Britského muzea objeví ve třech sálech a v prvních týdnech po premiéře výstavu zařadí celkem 12 kin po celé České republice.

Výstava o Vikinzích se v Londýně stala senzací a byla masově navštěvována, jen za první měsíc ji zhlédlo přes 50.000 lidí a zařadila se mezi tři nejúspěšnější expozice muzea vůbec. V Berlíně v síni Martin-Gropius-Bau se chystají na podobný nápor.

Pouze v kinech je možné zažít soukromou prohlídku bez davu a se zasvěceným a poutavým komentářem, který zaujme i mladé diváky. Premiérově bude záznam Vikingové z Britského muzea uveden 30. září od 20:30 hodin v pražském kině Světozor. Záznam uvede 2. října také říčanské kino Na Fialce a 14. října kino Lucerna, které po projekci zařadí besedu s odborníkem Lubomírem Novákem z Národního muzea. Na záznam výstavy se mohou těšit ve velkých městech jako Plzeň, Olomouc a České Budějovice, ale také například zájemci v Kadani nebo Kopřivnici.

Záznam výstavy natočený v Londýně nabízí divákům v kinosálech nerušenou prohlídku s výkladem expertů na vikinská plavidla, zbraně, pohřební a náboženské rituály, jazyk Vikingů a jejich odkaz budoucím generacím lidstva. K vidění jsou kosterní pozůstatky obětí vikinských nájezdů, svědčící o nelítostném zacházení, ale také důkazy řemeslné zručnosti Vikingů a jejich citu pro detail. Vrcholem výstavy, která mapuje období od konce 8. do počátku 11. století, je zakonzervovaný exponát vůbec nejdelší objevené lodi Roskilde 6 a o jedinečnosti vikinských plavidel diváky přesvědčí řemeslníci Britského muzea, kteří v průběhu natáčení postaví autentickou technikou trup vikinské lodi. Nechybí ohromující detailní záběry vystavených exponátů a vikinského pokladu.

Ačkoli pojem Viking asociuje především muže, válečníka a mořeplavce, výstava se věnuje dokonce i ženám, jejich způsobu života a jejich typickému oblékání a krášlení. Na výstavě jsou k vidění ženské šperky a ozdoby šatů, které ovládly módu od Skotska až po dnešní Ukrajinu. Kuriozitou jsou také zachovalé dětské hračky, jak jinak, ve tvaru lodí. Záznam přibližuje rovněž pohřební rituál za osvětlení hořícími loučemi, který se odehraje v prostorách muzea. Vikingové z Britského muzea návštěvníkům i divákům připomenou, jak severští mořeplavci Vikingové námořními a říčními cestami pomáhali utvářet podobu společnosti na čtyřech světadílech.

Foto: Britské muzeum, Londýn