ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21368 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vyšel další díl oscarového komiksu Goon: Mé vražedné dětství

0 Richard Winter 5.3.2013

V knižní distribuci i na eshopu se objevil druhý díl oceňovaného komiksu Goon, tentokrát s podtitulem Mé vražedné dětství. Kromě vtipně napsaného příběhu, skvělé výtvarné práce a někdy až hodně černého humoru, druhý díl více přibližuje samotného Goona. Kniha Mé vražedné dětství prozrazuje, jak se Goon dostal ke své práci, jak to vlastně bylo s bossem Labraziem a kde přišel k nerozlučnému parťákovi divnookému Frankymu.

“Druhý díl je určitě ještě o něco lepší než první Goon: Nic než utrpení. To byla taková ochutnávka, rozjezd, začátek pořádně drsného dobrodružství. Dvojka se ve všech směrech posouvá dál. Humor je ještě černější, fórky sušší a rozhodně si udržuje úžasnou kvalitu kresby a použitých barev, které jsou snad ještě výraznější. Ale co platí i tady je, že Goon je jako Někdo to rád horké se zombie, okořeněné svérázným humorem inspirovaným Monty Pythons,” uvedl Václav Dort, ředitel nakladatelství Comics Centrum.

Ani v nové knize Goon: Mé vražedné dětství nechybí fiktivní reklamy – tentokrát na geneticky upravenou kukuřičnou kaši, nebo na prima sadu Goon Junior, ve které nesmí chybět olověná trubka. Navíc se v tomto dílu čtenáři dočkají i vysoce morálního ponaučení = „čtěte Goona a budete mít v životě jasno“. “Mé vražedné dětství ubíhá velmi rychle, čtenář se do příběhu ponoří a ten ho vyplivne až na konci. Powell si dal záležet na tom, aby vylíčil Goonovo dětství a ukázal, proč je takový, jaký je. A proč se s ničím moc nemaže. Nejméně pak se zombíky,” doplnil Dort.

Postavu Goona vymyslel americký scenárista a výtvarník Eric Powell jako určitou kritiku doby, společnosti a aktuálního stavu umění. První příběh vyšel v březnu 1998. Goon v angličtině znamená hlupák, rváč, námezdní zabiják nebo mlátička. Nicméně velmi záhy lze z komiksu vyčíst, že Goon je navzdory svému jménu velmi chytrý a pozice tupé mlátičky mu nejenže vyhovuje, ale zdatně ji využívá.

Celkovou estetiku přebírá autor z béčkových filmů, pulpu a comicsů po zavedení CCA (Comics Code Authority – cenzura v comicsu zavedená roku 1954 v USA), jejích pravidel se drží velcí vydavatelé paradoxně dodnes. Fanouškem Goona je i režisér David Fincher, který se postavy již několik let pokouší převést na plátno.

Tagy: ,