ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30042 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází deník dozorce ze stalinistického pracovního tábora

0 Petr Hašek 8.10.2012

Kniha Život mi vzal BAM je unikátním svědectvím o 30. letech v Sovětském svazu i o každodenním životě ve stalinistických lágrech.

Vznikla na základě autentického deníku dozorce ze stalinistického pracovního tábora Ivana Čisťakova, velitele strážní čety na stavbě Bajkalsko-amurské magistrály (BAM), který nalezli specialisté z ruské humanitární organizace Memorial v archivu KGB.

Většina vzpomínek na nelidské vězeňské podmínky při budování velkých staveb socialismu v bývalém Sovětském svazu pochází od obětí stalinské represivní mašinérie, v této knize se čtenáři naskýtá možnost nahlédnout “na druhou stranu barikády”.

V zapadlém cípu Dálněvýchodního kraje se mezi pokládkami kolejí odehrává drama strážného, pohnaného bránit klid a pořádek na stavbě, jež měla zemi Sovětů v rámci dobývání světlých zítřků podmanit sibiřskou tajgu.

Deník zahrnuje především roky 1935 až 1936, tedy období těsně před spuštěním takzvaného Velkého teroru. Text je úsporný, psaný v krátkých větách – často vyjadřuje pocity a zaznamenává přímé řeči. V centru všeho je každodennost na stavbě BAMu, zima a touha po návratu. Deník odhaluje vnitřní svět člověka, který si cestu mučitele nezvolil dobrovolně a stal se kolečkem v mašinérii útlaku.

V každodenních zápiscích si Čisťakov přesně zaznamenává drsné sibiřské klima, špatné ubytovací podmínky, primitivní a surové podřízené, hysterické a hloupé nadřízené, rvačky mezi zločinci, vraždy v kasárnách a neustálé pokusy o útěk ze strany vězňů. Text deníku doprovázejí autorovy kresby a série dosud nepublikovaných fotografií.

Ivan Petrovič Čisťakov se narodil v Moskvě a v letech 1935 až 1937 sloužil jako důstojník strážní čety v největším a nejhorším pracovním táboře na Sibiři. V roce 1935 mu mohlo být kolem pětatřiceti let. Z jeho poznámek lze vyčíst, že měl vyšší vzdělání, zajímal se o literaturu a umění. Než byl nuceně odveden do armády, pracoval v Moskvě jako inženýr. Nakonec sám stal obětí represálií a zemřel na frontě v Tulské oblasti roku 1941.

rwi