ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12309 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Římě zaznělo oratorium o sv. Ludmile

0 jsk 6.10.2022

Několik stovek významných hostů v papežské Bazilice sv. Jana v Lateráně přihlíželo historicky teprve třetímu uvedení oratoria Nádech věčnosti.

U příležitosti českého předsednictví Radě Evropské unie jej v Římě na konci září společně uvedl nadační fond Bohemian Heritage Fund a Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci.

Oratorium zpracovává odkaz sv. Ludmily, první české kněžny a světice a babičky sv. Václava, jehož svátek jsme si připomínali jen den před koncertem. Oratorium je výjimečné nejen svým významem a symbolikou, ale také obsazením a částečným scénickým provedením v režii Jiřího Heřmana, uměleckého šéfa Opery Národního divadla Brno. Koncert provedla Severočeská filharmonie Teplice a Kühnův smíšený sbor pod vedením autora Jana Zástěry.

Mimořádné je pak obsazení titulní role sv. Ludmily, kterou ztvárnila legendární herečka a zpěvačka Soňa Červená. Doplnili ji špičkoví čeští sólisté Lucie Hájková (Drahomíra), Petr Nekoranec (Václav), Jiří Brückler (Boleslav) a Jiří Hájek (Jarmil).