ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23782 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Stevie Wonder dostal v Bílém domě cenu od prezidenta

0 Redakce 27.2.2009

Stevie Wonder, legenda amerického soulu, zahrál ve středu v Bílém domě prezidentu Baracku Obamovi.Zpěvák totiž z rukou hlavy Spojených států dostal jedno z nejprestižnějších hudebních ocenění, Gershwinovu cenu za populární píseň. Ta se uděluje pod záštitou vládní kulturní instituce Library of Congress (mimo jiné jedna z největších knihoven na světě) umělcům, „jejichž kariéra odráží celoživotní výkon při propagování písně jakožto prostředku hudebního vyjádření a kulturního porozumění.“ Jako první dostal cenu Paul Simon v roce 2007.

Druhým laureátem se stal osmapadesátiletý Wonder, držitel dvaceti dvou cen Grammy. Umělec je bezpochyby oblíbencem nového amerického prezidenta, který během středeční události řekl: „Když jsem začal objevovat hudbu, podobně jako u Michelle to byly desky Stevieho Wondera a jeho písně se staly soundtrackem mého mládí. Našel jsem v nich mír a inspiraci, zvláště v těžkých obdobích.“ Hudebníkovi poděkoval za to, že vytvořil „styl, který je ojediněle americký“. „Myslím, že je na místě říci, že kdybych nebyl fanouškem Stevieho Wondera, Michelle by se mnou možná nechodila, možná bychom se nevzali,“ dodal Obama.


Americký prezident Barack Obama a první dáma Michelle Obamová ocenili Stevie Wondera v Bílém domě 25. 2. 2009

Při ceremoniálu zahrál Stevie Wonder ve východním pokoji Bílého domu společně s Tony Benettem a Martinou McBride. Prezident vtipkoval, že trio je „nejlepším revivalem Stevie Wondera v historii“. Zpěvák byl místy dojatý, děkoval Obamovi za cenu a připomínal, co pro něj jeho zvolení prvním černým americkým prezidentem znamená. Během šedesátiminutového programu zahráli v Bílém domě také Diana Krall, Will.i.am nebo gospelové duo Mary Mary.

Už od prezidentské kampaně bylo jasné, že sympatie prezidenta a soulového krále jsou vzájemné. Vedle Oprah Winfrey se stal Stevie Wonder jedním z největších a nejvlivnějších Obamových stoupenců a v předvolebním tažení mu pomáhal získávat podporu veřejnosti. Jeho hudba (například skladba Signed, Sealed, Delivered) hrála na mnoha předvolebních mítincích, kterých se Stevie po boku svého favorita účastnil.

Stevie Wonder (od kojeneckého věku slepý kvůli přemíře kyslíku v inkubátoru) je miláčkem Ameriky, který Gershwinovu cenu dostal bezpochyby zaslouženě. Není tolik umělců, kterým by se podařilo vyrukouvat s takovou dávkou kvalitní a zároveň široce přístupné hudby. V dětsví začal zpívat v kostelním sboru a v devíti letech už uměl malý génius hrát na piáno, bubny a harmoniku. Stal se objevem detroitského vydavatelství Motown, kde od svých dvanácti let vydává své desky. Průlomovou se stalo živé album The Twelve Year Old Genius (1963), které se dostalo na první příčky hitparád. V den jeho jednadvacátých narozenin mu vypršela smlouva s vydavatelstvím a za vydělané peníze si pořídil vlastní hudební studio. Vyjednal s Motownem nový kontrakt, který mu zajistil větší podíl na zisku a naprostou uměleckou svobodu. Až neuvěřitelně vyrovnaná řada sedmi alb, která vydal v rozmezí let 1971 až 1980, se nesmazatelně zapsala do toho nejlepšího z pop music. Mezi nejzajímavější alba z tohoto období patří Talking Book, Innervisions nebo koncepční trojalbum Songs In the Key of Life s jedenadvaceti písněmi. Zpěvák a multiinstrumentalista se zapsal do paměti díky promyšleným funkovým a soulovým kompozicím a revolučnímu využitím syntezátorů v populární hudbě. Elektrické i akustické piáno patřilo mezi jeho hlavní zbraně, velmi charakteristický je pro jeho zvuk ale také Clavinet (za vše mluví snad jeho největší hit Superstition) nebo harmonika. Kromě toho hraje na basovou kytaru a perkuse. Pozornost upoutal také sociálně laděnými texty, ve kterých kritizoval rasismus, chudobu i politické pohlaváry. Kromě toho je i velmi schopný producent. Osmdesátá léta byla pro poněkud vyhořelého hudebníka o poznání slabší, ostatně jako pro spoustu dalších umělců aktivních v sedmdesátých letech. V tomto období vyrukoval s několika vyloženě slabými počiny, mezi které patří sice populární, ale tuctová skladba I Just Called To Say I Love You. Aktivistický duet s Paulem McCartneyem Ebony and Ivory je o poznání zajímavější, hitem se stala také svižná Part-Time Lover. I přes období útlumu kvalita v jeho diskografii převažuje a Stevie Wonder se svým významem řadí vedle jmen jako Ray Charles nebo Michael Jackson. Hudebně je pořád aktivní, jeho poslední a kritiky vychvalovaná deska A Time To Love vyšla v roce 2005. Na podzim minulého roku absolvoval evropské turné.


skladba Superstition z alba Talking Book v dětském pořadu Sesame Street

MARTIN VEJVODA