Pokračuje strhující historická sága Kena Folletta
0 Richard Winter 30.4.2013Po Pádu titánů, prvním románu Kena Folletta, který se stal mezinárodní senzací, pokračuje plánovaná trilogie Století knihou Zima světa. Knižní klub český anglický originál The Century Trilogy 2 – Winter of the World uvádí v překladu Luboše Trávníčka. Závěrečný svazek chystá Follett na rok 2014.
Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice navzájem spřízněných rodin – americká, německá, ruská, anglická a velšská – vstupuje do doby obrovského sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy sovětských a amerických jaderných bomb. Carla von Ulrichová, narozená německému otci a anglické matce, zjišťuje, že její život je zaplaven nacistickým morem, a nakonec spáchá odvážný, avšak krajně bolestný čin… Bratři Woody a Chuck Dewarovi se ubírají vstříc událostem každý se svým tajemstvím a každý vlastní cestou, jeden ve Washingtonu, druhý v krvavých džunglích Tichomoří…
Anglický student Lloyd Williams ve zkoušce ohněm za španělské občanské války dospívá k poznání, že musí bojovat proti komunismu stejně tvrdě jako proti fašismu… Daisy Peškovová, americká společenská kariéristka, se zajímá jen o popularitu a divoké večírky, dokud jí válka nezmění osud, a to hned dvakrát, zatímco její bratranec Voloďa si buduje v sovětské tajné službě postavení, které ovlivní nejen tuto válku – ale i tu budoucí.
Životy všech postav se proplétají, děj se přenáší ze salonů bohatých až na krvavá bojiště a vtahuje čtenáře do stále složitějších dramat, jež poznamenaly minulé století. Bezchybné historické podloží, pečlivě prokreslené postavy, zanícený, mistrný rukopis. Ken Follett nás již podruhé přivádí do světa, o němž jsme si mysleli, že ho známe, ale který nám teď už nikdy nebude připadat jako dřív.
Follett se narodil se roku 1949 v Cardiffu ve Walesu. Po studiu filozofie na londýnské University College pracoval jako reportér, nejdříve v listu South Wales Echo, později ve večerníku Evening News. Brzy se začal věnovat psaní vlastních knih a stal se oblíbeným a uznávaným autorem kriminálně či špionážně laděných příběhů. Za knihu The Eye of the Needle (1979) získal Edgar Award, prestižní cenu udělovanou na počest Edgara Allana Poea.
Celosvětovou popularitu mu však přinesl titul jiného žánru – Pilíře země (1989, česky 2001, 2009), obsáhlá a barvitá historická próza z prostředí Anglie dvanáctého století. Na její úspěch navázal po osmnácti letech románem Na věky věků, neméně strhujícím příběhem odehrávajícím se v témže anglickém městečku Kingsbridge o dvě stě let později.