ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8260 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

One Direction: Přirovnávat nás k Beatles je dost přehnané

0 Petr Hašek 13.11.2012

Několik posledních hodin bylo šťastných pro britsko-irskou chlapeckou skupinu One Direction. V neděli si odnesla dvě prvenství z předávání evropských hudebních cen MTV.

Včera vyšlo její zbrusu nové album Take Me Home a o víkendu dostala pozvání na koncert do Bílého domu ve Washingtonu.

Pozval ji tam staronový americký prezident Barack Obama. Ne snad kvůli tomu, že by se rád oddával tónům jejích melodických písniček. Jejich koncert v nejslavnějším americkém baráku bude darem jeho dvěma dcerám za to, že jej bezmezně podporovaly v prezidentské kampani. Obě děvčata jsou velkými fanynkami kapely. Obamova manželka Michelle sice pozvala členy One Direction do Bílého domu již dříve, jejich nabitý harmonogram jim to ale zatím nedovolil. Byť nejsou podrobnosti návštěvy chlapců u Obamovic děvčat známé, lze očekávat, že když se do toho vložil táta prezident, koncert bude.

To, co se stalo během několika uběhlých hodin, je jen neklamným důkazem toho, že One Direction jsou fenomén. Dokonce tak velký, že i v České republice jdou prodeje jejich desek do desetitisíců. To se, pro srovnání, nepovede ani těm komerčně nejúspěšnějším českým kapelám.

Druhé album Take Me Home je přesto velkou zkouškou popularity i ambic mládenců. Jejich sláva přišla v roce 2010, v sedmé sérii britské vyhledávací soutěže X-Factor. Skončili sice třetí, ale jejich přístup k hudbě a komerční potenciál dobře odhadli zástupci společnosti Syco Music. Nabídli jim smlouvu a brzy je poslali do studia nahrávat první album. Dostalo název Up The Night a vyšlo loni v listopadu. Možná si ještě pamatujete, jaký rozruch jeho vydání na světové popové scéně způsobilo.

Jejich přáním prý je stát se novými Take That, ale bez nafoukanosti a obžerství. Který z nich měl být Robbie Williams? „Nemáme žádného Robbieho Williamse,“ řekl jeden ze členů Harry Styles. Není divu. Síla téhle kapely od první chvíle leží v tom, že nikdo z chlapců nad ostatní nevyčnívá, nikdo z nich není větší talent než ostatní. Tahle kapela se skládá z pěti mladíků, kteří dohromady dovedou mnohem více, než by na hudební scéně dokázal každý zvlášť.

Dnes jsou nejslavnějším boybandem světa. Jejich koncerty jsou dlouho dopředu vyprodané, jejich hotely na cestách jsou obleženy teenagerkami ochotnými dát za setkání s nimi cokoliv a jejich mailové adresy jsou napěchovány zprávami od dívek, které jít před hotely nemohou, protože jejich bydliště a místo žití leží mimo velkoměstské tepny.

Po prvních úspěších One Direction se vyrojila přirovnávání nynější slávy kapely ke slávě britských Beatles. V té chvíli zasáhl bývalý člen liverpoolské čtyřky Paul McCartney. „To pro ně není dobré, může to mít negativní vliv na jejich kariéru. Je to polibek smrti. Kolik kapel už bylo srovnáváno s Beatles? Vyvolává to ohromný stres. Oasis byli také srovnáváni s Beatles, pamatujete? Nezapomeňte, že šedesátá léta byla úplně jiná. Raději jim říkejme skvělá nová kapela. Vedou si dobře v Americe, to mě těší.“

„Přirovnání k Beatles je velmi odvážné, a abych přiznal, nejsem tím nadšený,“ řekl za kapelu Louis Tomlinson. „Je jasné, že Beatles byli velikáni, já dokonce tvrdím, že to byla největší kapela v historii. Přirovnávat nás tedy k nim je dost přehnané. Pro One Direction je to velký kompliment, ale já si nemyslím, že bychom se tomu srovnání nějak přibližovali.“

Zayn Malik dodal: „Často si říkám, proč se to šílenství kolem naší kapely děje. Od soutěže X-Factor přes koncerty až po naše vystoupení na Video Music Awards. Stalo se toho hodně. Bylo by ale divné, kdybychom si nekladli otázku, jak velkou šanci máme při tom, co se děje teď, přežít ještě mnohem dál. Dobře vím, že to všechno je pozitivně šílené. Skvěle se v této situaci bavíme, všechno jde zatím plynule dál.“

Druhá kolekce Take Me Home je venku několik hodin. První ohlasy na ni jsou pozitivní, všechny fankluby světa jsou v pozoru a některé jsou tak aktivní, že iniciují nákup fyzických nosičů s vědomím, že tím svou milovanou kapelu podporují. Ti čeští si například moc dobře uvědomují, že prodá-li se v zemi v srdci Evropy dost desek, mohl by se do napěchovaného programu britsko-irské pětice dostat i koncert v Praze.

„Take Me Home je druhé naše album. Je dost podobné tomu prvnímu, ale má jiné melodie a jiné texty. Věříme, že nám přinese nové fanoušky. Víte, nechtěli jsme na té desce něco měnit, ať už jde o zvuk, anebo náladu písniček. Chtěli jsme se ale angažovat v procesu psaní písniček, což se stalo. Šlo nám o to, aby texty byly opravdové a abychom si za nimi mohli stát. Do práce na albu jsme se velmi ponořili, strašně nás to bavilo. Je tam pět písniček, které jsme napsali. Věřím, že posluchači, kteří oceňují umělce, co si píší texty, ocení i nás,“ vyjádřil se k desce Malik.

24. listopadu se členové českého fan klubu One Direction sejdou mezi dvanáctou a půl čtvrtou odpoledne v pražském Lucerna Music Baru. Budou oslavovat své miláčky a živit naději na pražský koncert.