ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10643 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Národní muzeum připomíná pohnutý příběh pilotů v Bitvě o Británii

0 Petr Hašek 11.7.2012

Pohnutý příběh pilotů v Bitvě o Británii připomíná na výstavě v Národním památníku v Praze na Vítkově Národní muzeum.

Výstava Battle of Britain do 2. září nabízí dokumenty o účasti polských a československých pilotů ve vzdušné bitvě o Británii v roce 1940 – v prvním významném válečném střetnutí vybojovaném výhradně prostřednictvím leteckých sil.

Expozice se mimo jiné věnuje pohnutým osudům tří pilotů slavné 303. letky – Čecha Josefa Františka, Poláka Witolda Urbanowicze a Kanaďana Johna Kenta. Zajímavou panelovou výstavu připravil Ústav národní paměti Polska ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů, Muzeem Královského letectva v Londýně a Muzeem Varšavského povstání.

Součástí výstavy je i akční strategická desková hra s názvem 303 pro dva hráče. Jeden z nich ovládá Royal Air Force k obraně Spojeného království a druhý útočí německou Luftwaffe. Třetí říše letecky bombarduje Londýn a celé spojenecké letectvo má za cíl agresora zastavit. Každý hráč má k dispozici šest různých letadel, prostřednictvím kterých provádí vojenské operace. Samotné nebeské bitvy se uskutečňují pomocí speciálně navržených kostek.

Národní památník na Vítkově má v pondělí a úterý zavřeno. Otevřen je od středy do neděle od 10.00 do 18.00.

Bitva o Británii (10. červenec 1940 – 31. října 1940) představuje střetnutí mezi německou Luftwaffe a britskou Royal Air Force nad Británií a kanálem La Manche. Účelem této vzdušné bitvy, kterou rozpoutala německá strana, bylo zničit nebo alespoň výrazně oslabit Royal Air Force a získat tak jednoznačnou vzdušnou převahu nad kanálem La Manche a Británií, což německé velení považovalo za nutnou podmínku pro uskutečnění invaze do Anglie.

Kromě britských pilotů se bitvy o Británii účastnili též piloti z mnoha zemí světa, přičemž českoslovenští piloti tvořili jejich významnou složku.

rwi