ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11670 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Mary Chamberlainová napsala knihu Švadlena z bez holocaustových klišé

0 Richard Winter 3.12.2015

Strhující román Švadlena z Dachau historičky Mary Chamberlainové ukazuje, že válečná zvěrstva se zdaleka neodehrávala jen na frontě, ale dokázala semlít i úplně obyčejný ženský život. Autorka se celý život zabývala ženskou historií, orální historií a historií Karibiku, kde také žila, tedy „malými příběhy“ skrytými za oficiální velkou, neboli také mužskou historií. Z této odbornosti se zrodil i její první román Švadlena z Dachau.

Na prahu války, v roce 1939, netouží osmnáctiletá Ada po ničem jiném než vypadat, mluvit a oblékat se jako „někdo“. Usilovně pracuje na splnění svého velkého snu – otevřít si v Londýně vlastní módní salon – a je ochotná pro to udělat cokoliv. Když se však seznámí s tajemným a okouzlujícím cizincem Stanislausem, netuší, kam až ji slepá láska k muži, o němž nic neví, zavede.

Začátek války zastihne oba milence v Paříži, romantická idylka se však brzy rozplyne a následuje krutý sled událostí – útěk do Belgie, Stanislausovo zmizení, Adino nečekané těhotenství, pobyt v klášteře, nucená dřina v pečovatelském domově v Mnichově –, jenž vyvrcholí, když se nicnetušící Ada ocitne v domě velitele koncentračního tábora Dachau a stává se dvorní švadlenou nacistických paniček. Ada za své chyby – a nejen za ně – nakonec tvrdě zaplatí.

Mary Chamberlainová je emeritní profesorkou historie na Oxford Brookes Univerzity. V románu Švadlena z Dachau líčí, jak cílevědomou a talentovanou osmnáctiletou Adu semelou neúprosná kola dějin, a to nejen prostřednictvím německých nepřátel, ale i patriarchální společnosti v domácí Británii. Díky dokonalé znalosti historického prostředí i všedních osudů obyčejných lidí jí povedlo napsat příběh, který fascinuje svou opravdovostí a je prost obvyklých holocaustových klišé. Přeložila Barbora Puchalská Punge.