ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5306 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Marvin Gaye by oslavil sedmdesátiny

0 Redakce 3.4.2009

Legendární soulová hvězda, hudební vizionář a nesmírný talent, všechny tyto přívlastky lze bez ostychu spojit s Marvinem Gayem.

Narodil se druhého dubna 1939. Po většinu své kariéry vydával u detroitském vydavatelství Motown jeden hudební klenot za druhým. Do hudební historie se zapsal například politicko-sociálně laděným albem What´s Going On (1971), které ve zvuku i obsahu soulové muziky znamenalo revoluční krok. Za zmínku ale stojí i lásku oslavující Let´s Get It On (1973) nebo deska Here, My Dear (1978), kterou původně začal točit jen proto, aby zaplatil své bývalé ženě. Nakonec vzniklo jedinečné koncepční rozchodové album. Závislost na kokainu jej v první polovině osmdesátých let zavedla do domu rodičů, kde se chtěl zotavit a začít nový život. Návrat však pouze způsobil eskalaci depresí. Marvin Gaye zemřel tragicky poté, co jej po hádce zastřelil vlastní otec. Bylo to prvního dubna 1984, den před jeho pětačtyřicátými narozeninami.     

Vydavatelství Motown/UMe jako připomínku vydalo digitální kompilaci Marvin Gaye: Then & Now se čtrnácti skladbami. Obsahuje rané singly z Motownu, několik rarit jako například dosud nevydanou píseň Soulie, It´s Your Party z roku 1966 nebo nový remix skladby I Want You. 14. dubna vydá Motown vynilovou verzi skladby United, kterou Marvin Gaye nazpíval s Tammi Terrel.

MV


Marvin Gaye:
Let´s Get It On (Live In Montreux 1980)