ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29618 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Loutkářské muzeum v Chrudimi otevřelo výstavu k Hurvínkovým devadesátinám

0 Richard Winter 2.5.2016

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zahájilo 1. května výstavu Hurvínek má narozeniny! k 90. výročí vzniku slavné české loutky. Návštěvníkům nabízí množství loutek v nejrůznějších podobách včetně skleněných, ale také figurek a nahrávek známé dvojice.

Autorky pod vedením Denisy Kirschnerové pojaly expozici jako narozeninovou oslavu. Každá místnost představuje jeden velký dárek, který pro Hurvínka připravili jednotliví členové jeho divadelní rodiny. Návštěvníci zde naleznou množství hříček a zábavných předmětů, které je hravou formou provedou celou devadesátiletou Hurvínkovou historií. Loutkářské muzeum také k jubileu připravuje novou knihu o Hurvínkovi. Text publikace napsala Denisa Kirschnerová, dcera Heleny Štáchové a Miloše Kirschnera, kteří postavičky Spejbla a Hurvínka proslavili po celém světě. Obrázky jsou dílem Tomáše Chluda.

Spejbl a Hurvínek je legendární dvojice dřevěných loutek dle návrhu českého loutkáře Josefa Skupy. Proslulé loutky vznikly v roce 1919 (Spejbl) a 1926 (Hurvínek). Spejblovi přiřkl Skupa roli nespokojeného bručouna a popleteného poučovatele svého prostořekého syna Hurvínka. Mluvil obě postavy tak, že plynule přecházel z basu otcova do fistulky synka.

Později byla dvojice Spejbla a Hurvínka doplněna o postavu Máničky, paní Kateřiny a psa Žeryka. Loutkové postavičky si záhy získaly obrovskou popularitu a rozhovory obou hrdinů byly nahrávány na gramofonové desky, které jejich slávu dále šířily.

Po smrti Josefa Skupy propůjčil svůj hlas loutkám Spejbla a Hurvínka Miloš Kirschner. Máničku mluvila Anna Kreuzmannová, od roku 1945 Božena Weleková a od roku 1969 mluví Helena Štáchová Máničku i Paní Kateřinu. Po smrti Kirschnera se třetím interpretem Spejbla a Hurvínka stal Martin Klásek.