ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15940 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Literární událost 21. století, román Karla Oveho Knausgarda Můj boj, vychází v češtině

0 Richard Winter 11.8.2016

Přímočarý, upřímný a poctivý – ale také gigantický, kontroverzní a provokativní: těmito přívlastky (a ještě mnoha dalšími) je označován autobiografický román Můj boj (v originále Min kamp), který se kritika i média nebály prohlásit za literární událost 21. století a který ze svého autora, norského spisovatele Karla Ove Knausgarda, učinil globální hvězdu první velikosti. A přitom stačilo tak málo: do široka se rozepsat o sobě a o čemkoli, co se děje kolem, kdykoli odbočit z děje, vzpomínat a uvažovat. V českém překladu Můj boj vydává Odeon.

„Je to jako číst cizí deník a najít v něm svá vlastní tajemství,“ napsal jeden z kritiků o knize, která v Norsku vzbudila kontroverze už svým názvem. Min Kamp totiž zní stejně jako Hitlerův nechvalně proslulý Mein Kampf. Prestižní New Yorker zašel ještě dál a přirovnal Můj boj k opusu Marcela Prousta Hledání ztraceného času. Jak tedy Karl Ove Knausgard přiměl celý svět, aby hltal více než 400stránkovou zpověď běžného Nora s krizí středního věku?

Na počátku této všeobjímající, necenzurované a místy až groteskní zpovědi stojí události spjaté s Knausgardovým problematickým vztahem k otci – právě ten a posléze jeho skon tvoří ústřední téma první části celkem šestisvazkového opusu, jímž si Knausgard dokázal znepřátelit půlku vlastní rodiny, zato však prodat jen v Norsku půl milionu výtisků a ve Spojených státech postavit stovky lidí do front na podpis. Můj boj lze totiž vnímat nejen jako příběh někoho cizího, ale též coby výpověď o nás samých, o našich myšlenkách, ke kterým bychom se často ani nepřiznali, a životech, které jsou často tak nudné…

Karl Ove Knausgard (1968, Oslo) – jeden z nejznámějších, nejprodávanějších, ale také nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších autorů v Norsku. Za svou první knihu Ute av verden (Mimo svět) v roce 1998 dostal norskou Cenu literární kritiky – jako první debutant v historii. Jeho druhý román En tid for alt (Čas pro všechno) získal řadu ocenění, včetně nominace na Cenu Severské rady za literaturu a nominace na cenu IMPAC Dublin. Celosvětový věhlas mu přinesl šestisvazkový autobiografický román Můj boj.