ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5520 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Karel Růžička Septet zahrají jazz na Hradě

0 Redakce 4.5.2009

Koncert skupiny Karel Růžička Septet se uskuteční ve středu 13. května 2009 ve 20.00 hodin v Nové galerii na Pražském hradě v rámci cyklu Jazz na Hradě.

S legendárním českým klavíristou Karlem Růžičkou vystoupí jako host jeho syn – tenorsaxofonista Karel Růžička, který v současné době dlouhodobě účinkuje v USA.

Přímý přenos koncertu opět můžete od 20.00 hodin sledovat na PLAY.CZ

Pražský rodák, klavírista, skladatel a pedagog Karel Růžička (1940) nezačal svou hudební kariéru příliš slibně – jako klavírista nebyl přijat na konzervatoř, a tak  tuto školu vystudoval v oboru bicí nástroje.

„Studium“ klavíru si pohotově doplnil v divadle Semafor, kam nastoupil v pouhých dvaceti letech na pozvání Ferdinanda Havlíka. V jeho orchestru začal po návratu z vojny aranžovat, komponovat a natáčet desky u Supraphonu. Od Havlíka odešel do Jazzového orchestru Československého rozhlasu a v sedmdesátých letech zároveň hrál s legendární Celulou Laca Decziho. V té době také zformoval vlastní trio a kvarteto, nahrál mj. se Stivínem, Daškem či Košvancem vlastní LP a podílel se na slavném albu Jazzové nebajky Karla Velebného a jeho SHQ. V sedmdesátých letech také Růžička začal spolupracovat s kytaristou Rudolfem Daškem v jeho proslulém tandemu. Společně koncertovali například v pařížském sídle organizace UNESCO, na televizním festivalu v Montreux, v klubech ve SRN, později na Bratislavských jazzových dnech (1982) a v maďarském Debrecínu (1985). Tato tandemová spolupráce je zachycena na impresionisticky laděném CD Con Alma. S Daškem začal také vést společné kvarteto, v němž se vystřídala řada českých jazzmanů, např. Robert Balzar, Jaromír Honzák, František Uhlíř či Martin Šulc. S polským kontrabasistou Zbigniewem Wegehauptem a americkým bubeníkem Andrewem Cyrillem nahráli Růžička s Daškem v podobné kvartetní formaci vynikající album Mezipřistání. S polským tenorsaxofonistou Tomaszem Szukalskim pak vystoupil roku 1983 na italském festivalu v Assisi a na Kaamojazzu ve finském Saariselkä. Od té doby Růžička spolupracoval s řadou vynikajících zahraničních hráčů. Doprovázel mimo jiné trumpetistu Carmella Jonese, klarinetistu Tonyho Scotta, houslistu Jeana-Luca Pontyho (společně s bubeníkem Pierrem Favrem) či argentinského tenorsaxofonistu Wilsona de Oliveiru. Karel Růžička velmi úzce spolupracuje s Milanem Svobodou – v rámci jeho projektu Prolínání uvedl na podzim roku 2001 v Dvořákově síni Rudolfina své Variace pro čtyři klavíry a varhany, vytvořil a zahrál také řadu zásadních kompozic pro jeho Rudolfinum Jazz Orchestra.

Skladatelské aktivity Karla Růžičky časem přesáhly jazzový rámec. Jeho Celebration Jazz Mass, Te Deum a Magnificat byly uvedeny na Pražském jaru i na zahraničních festivalech a koncertech v Evropě i v USA, pro Divadlo Na Fidlovačce napsal před pěti lety nová hudební aranžmá ke hře Balada pro banditu. Je mj. držitelem Ceny Ministerstva kultury za skladbu 17. listopad, České Grammy či ceny Gustava Broma udělované Českým rozhlasem. Český rozhlas vydal také jeho poslední, dlouho očekávané CD s názvem Cesty pro sólový klavír, trio a jazzové septeto. Na svém kontě má v současné době téměř dvacet sólových nahrávek. 

Karel Růžička je v živém styku s nastupující generací jazzových muzikantů, a to nejen při své pedagogické činnosti v oboru skladba a klavír na Konzervatoři Jaroslava Ježka, ale také ve svých combech, kde se programově obklopuje mladými hráči. Za tento příznačný příklon k mladým spoluhráčům vděčí Růžička do značné míry i svému synovi. Karel Růžička junior (1973) studoval na Pražské konzervatoři trubku a trombon a později saxofon na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Velice brzy se stal jedním z největších talentů české jazzové scény – začátkem devadesátých let získal ocenění z festivalů v Karlových Varech a v Přerově, v roce 1993 dostal od České jazzové společnosti cenu Talent roku. Kromě pravidelného hostování v pražských jazzových klubech už v pouhých šestnácti letech zformoval kapelu The Four a stal se sólistou Big Bandu Českého rozhlasu, tedy orchestru, kde kdysi začínal jeho otec. Vedle nahrávání s European Broadcasting Union Big Band hrál se svým otcem v Karel Růžička Quartet v Evropě a USA. Po mnoha úspěších doma se Karel logicky rozhodl vydat po stopách jazzu až k jeho kořenům, a tak roku 1997 natrvalo přesídlil do USA. Zde se velice brzy stal vyhledávaným sidemanem i leaderem svých vlastních formací. Spolupracoval mj. s Wyntonem Marsalisem i jeho Lincoln Center Jazz Orchestra a pravidelně se setkává s hráčskými osobnostmi, jako je George Benson, Ravi Coltrane, Jiří Mráz, Fred Wesley, Ben E. King či Joe Locke. Vedle svých uměleckých cest často koncertuje v newyorských klubech, jako je B. B. King's, Birdland, Blue Note, Fat Cat a dalších.

Je jisté, že jeho odchodem do USA ztratila česká jazzová scéna jednu z nejperspektivnějších osobností. O to zajímavější bude dnešní koncert, kde se po dvou letech setká na pódiu Karel Růžička mladší se svým otcem.
                   
MICHAL MATZNER

Záznam koncertu