ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5401 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Filmy natáčené v ČR uspěly v německé obdobě ceny Týtý

0 Richard Winter 18.1.2016

Dva ze tří nominovaných koprodukčních filmů, natáčených v České republice, uspěly v Německé televizní ceně – obdobě české ceny Týtý. Nejlepším televizním filmem byl vyhlášen Nahý mezi vlky, který se točil v roce 2014 v koprodukci s českou společností Mia Film. Cenu za nejlepší výpravu získal film Mordkommission Berlin 1 zasazený do 20. let minulého století natáčený v ČR v loňském roce. O cenách rozhodla odborná porota složená z producentů, tvůrců, publicistů a moderátorů.

Film Nahý mezi vlky, který se v ČR točil v roce 2014, se odehrává v koncentračního táboře Buchenwald na konci března 1945, kdy vězni připravují povstání proti jednotkám SS. Velká část filmu byla natáčena v Lešeticích u Příbrami v Památníku Vojna, který si filmaři vybrali ke ztvárnění koncentračního tábora. V České republice se natáčelo v roce 2014 a němečtí filmaři zde utratili 60 milionů Kč. Film byl odvysílán televizní stanicí ARD 1. dubna 2015.

Koproducentem filmu Mordkommission Berlin za Českou republiku je společnost Wilma Film a ve filmu se objevili také čeští herci, jako například Jiří Mádl v roli válečného veterána a bezdomovce. Natáčení v České republice, během kterého tu německá produkce utratila 50 milionů korun, probíhalo mezi květnem a červencem 2015 především v Praze a v cukrovaru v Toušeni (Středočeský kraj). Premiéru měl snímek 1. prosince 2015 na televizní stanici SAT 1.

Podle koproducenta filmu Filipa Heringa ze společnosti Wilma Film není náhoda, že němečtí producenti u nás točí zejména dobové snímky. „Na rozdíl od příběhů ze současnosti potřebujete u historického filmu mnohem více filmařů s vysokou odborností v různých profesích, od kostýmů po dekorace. A v Evropě v podstatě neexistuje jiné místo než Česká republika s takovou koncentrací odborníků na relativně malém prostoru, kteří obsáhnou kompletní škálu filmových a doplňujících profesí potřebných pro dobové projekty,“ vysvětluje Hering.

Od zavedení filmových pobídek v roce 2010 se v České republice natočilo již 26 německých projektů (vedle televizních filmů a seriálů také jeden kinofilm) s celkovou útratou přes 1,3 miliardy korun. Z toho jen v loňském roce německé produkce a koprodukce utratily v ČR přes 600 milionů korun.

Tagy: