ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17164 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival Mene tekel varuje před totalitou a připomíná osud politických vězňů

0 Richard Winter 26.2.2013

Otevřením několika výstav začal 7. ročník festivalu Mene tekel, který chce připomínat osud politických vězňů 50. let a obecně poukazovat na nebezpečí totalitních režimů. V galerii pražského Karolina se do 7. března koná sedmidílná výstava Umění v nesvobodě, kterou doplňují projekce dokumentárních filmů. V klubu Vagon se 3. března bude konat koncert Rockem proti totalitě, na kterém vystoupí kapela Echt!.

Expozice v Karolinu zahrnuje výběr z tvorby jáchymovského vězně Bedřicha Bartáka (1924 až 1991), jehož symbolické obrazy nabízejí reflexi komunistických kriminálů. Barták byl odsouzen za velezradu v září 1950, těsně před dokončením Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Dostal 12 let, v roce 1974 byl částečně rehabilitován a o rok později se jako scénograf a kostýmní výtvarník vrátil k divadlu. Zcela rehabilitován byl v roce 1990.

Výstava Dopisy ze Sibiře psané na březové kůře představuje tragické momenty lotyšských dějin 20. století – represe sovětského okupačního režimu proti obyvatelům Lotyšska. Napsali je mezi lety 1941 a 1956 Lotyši, kteří byli bez soudního nařízení deportováni do vzdálených oblastí Sovětského svazu, do gulagů i míst nuceného pobytu na Sibiři.

Několik dílčích výstav se věnuje osobnosti spisovatele a politického vězně Karla Pecky. Jednu připravili studenti Literární akademie jako obrazovou koláž z průzkumu literární pozůstalosti uložené v Památníku národního písemnictví. Obrázky Pavla Reisenauera přibližují zaniklé krušnohorské uranové doly a lágry, v nichž Karel Pecka strávil čtyři roky života. Autentické Peckovy rukopisy ze samizdatové tvorby představuje knihovna Libri prohibiti.

Akademie výtvarných umění v Praze připravila v gesci Vladimíra Kokolii instalaci, v níž šest studentů uchopuje po svém téma moci, manipulace, odcizení, oběti, symbolu a paměti.