ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24550 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival arabské kultury 2014 se uskuteční v Plzni a v Praze

0 Richard Winter 25.3.2014

Jubilejní 5. ročník s podtitulem Podej mi flétnu a zpívej proběhne od 4. do 11. dubna v Plzni a následně od 24. do 26. dubna v Praze. Jako každý rok i letos nabídne program v podobě koncertů, přednášek českých i zahraničních odborníků, debat, tanečních vystoupení, výstav, workshopů, soutěží i ochutnávek arabských pokrmů.

Hlavním tématem letošního ročníku jsou alternativní umělecké žánry, sebevyjádření a vztah tradice a modernity. “Letos bychom návštěvníkům chtěli přiblížit uměleckou scénu arabského světa a dát prostor hlavně alternativním žánrům a  mladým umělcům. Proto jsme do programu zařadili témata jako arabský e-komiks, street art, hiphop, punk či graffiti,“ uvedla hlavní organizátorka festivalu Tereza Svášková.

Velkým lákadlem je koncert nizozemské kapely NO blues, která je představitelem svébytného hudebního stylu – arabicana; unikátního mixu folku, blues, country a arabských rytmů. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu arabských cartoons, specifického žánru, který tvůrcům umožňuje komentovat společensko-politické dění. Výstava E-komiks zase představí několik současných arabských umělců publikujících své komiksové příběhy online.

Zahraničními akademickými hosty budou letos Fadi Salem a Racha Mourtada ze Spojených arabských emirátů, jejichž přednášky se zaměří na roli nových technologií a sociálních sítí v arabském světě a také o postavení žen ve světle revolučních událostí. Blok přednášek zahraničních hostů doplní marocký odborník dr. Abdesselam Aboudrar, který představí problematiku korupce v současném arabském světě.

V rámci dílčího projektu ArabFILMfest nabídne festival také promítání mezinárodně oceňovaných snímků, mezi nimi i palestinský film Omar, nominovaný letos na Oscara. Díky nové spolupráci s bejrútským festivalem Beirut Animated a plzeňským projektem Animánie bude zastoupena i netradiční arabská animovaná tvorba.

Festival původně vznikl jako skromná akce studentů ZČU, postupně se z něj však podařilo učinit víceúrovňový festival pro širokou veřejnost. Pořadatelé zaznamenali zvyšující se počet návštěvníků; během čtvrtého ročníku navštívilo festival zhruba 2400 lidí. Ve střední Evropě jde o jedinečnou akci, která se věnuje arabské kultuře v takovém rozsahu.