ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 2637 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Festival 4+4 dny v pohybu nabídne devět dnů kulturního adrenalinu

0 Petr Hašek 3.9.2012

Devět dnů plných kulturního adrenalinu nabídne divákům 17. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu, který proběhne v Praze od 26. října do 3. listopadu.

Připraveny jsou inovativní, progresivní a často provokující umělecké projekty – divadelní a taneční představení, happeningy, výstavy, instalace, projekce i videoart. Všechny mají ambice vytrhnout návštěvníky z proudu všedního dne.

V rámci divadelní části, která se letos zaměří především na současný tanec, vystoupí soubory a umělci z Izraele, Polska, Německa, Francie, Belgie, USA a Slovenska v prostorách Divadla Archa, La Fabriky, Studia Alta, divadla Alfred ve dvoře a v Experimentálním prostoru NoD Roxy.

“Festival letos zahájíme jedním z nejpůsobivějších tanečných sól posledních sezón – choreografií It’s going to get worse and worse and worse, my friend,” uvádí dramaturg Pavel Štorek. Belgická tanečnice a choreografka Lisbeth Gruwez v tomto díle naznačuje směr, kam by se mohl současný tanec v budoucnosti ubírat.

Vůbec poprvé do České republiky přijede slavný izraelský soubor Niv Sheinfeld & Oren Laor, který v dokonalé choreografii Ship of Fools rekonstruuje absurditu izraelské reality. Berlínský tvůrce a tanečník Christoph Winkler vytvořil v choreografii BAADER – Choreographie einer Radikalisierung tanečně – divadelní portrét německého teroristy Andrease Baaderea ze skupiny RAF.

Polka Justyna Jaslowska vychází naopak v díle Art of Swimming z mnohaleté analýzy plaveckého pohybu a pocitu člověka v neohraničeném prostoru. Newyorská multimediální umělkyně Annie Dorsen vytvořila v představení Hello Hi There dialog mezi dvěma speciálně vyvinutými “chatboxy”, každý večer hrají tyto počítačové programy navržené pro mimickou konverzaci naživo nový text, jako kdyby to byla improvizace.

Vysavač, dvě lehátka, několik nástrojů a fotbalové, tenisové a volejbalové míče – to jsou hlavní rekvizity představení Cheval, které využívá francouzský video umělec a performer Antoine Defoort s krajanem Julienem Fournetem.

Belgický umělec Diederik Peeters v představení Red Herring nabízí unikátní divadelní zpracování tématu samoty, opuštění a nudy a výsledek mnohdy připomíná meditační projekty Petra Nikla či excelentní grotesku Bustera Keatona. Slovenští Debris Company na festivalu uvedou taneční sólo Soliloquoy, které je krátkou jevištní adaptací poslední kapitoly světoznámého románu Jamesa Joycea Odysea.

rwi