ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4966 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Experimentální báseň jde do kin

0 jsk 13.9.2021

Experimentální audiovizuální báseň Jóhanna Jóhannssona (na snímku) Last and First Men se poprvé v Česku představila na MFF Karlovy Vary, další předpremiéru bude mít na MFF Febiofest. Do kin vstoupí 23. září.

Last and First Men kombinuje sci-fi příběh od Olafa Stapledona, naléhavý doprovod zesnulého hudebníka a skladatele Jóhanna Jóhannsona (Teorie všeho, Sicario, Příchozí) a natočených záběrů brutalistních kamenných objektů jak z jiného světa vztyčených v době komunismu v bývalé republice Jugoslávie, natočených na šestnáctimilimetrový černobílý film uznávaným kameramanem Sturlou Brandthem Grøvlenem (Victoria, Berani).

Snímek vyprávěný Tildou Swinton nás zve do světa surreálných a fantasmagorických monumentů, v němž se budoucí lidská rasa ocitne na pokraji vyhynutí a v němž objekty, kdysi symboly jednoty a bratrství, fungují coby osamělé, opuštěné majáky vysílající své poselství do divočiny. Zatímco se odvíjí příběh rozpadající se civilizace, objevuje se zde spektrální přítomnost entity, která se s námi snaží komunikovat. Poetický, tragický i nadějeplný snímek Last and First Men představuje poslední a nejosobnější film Jóhanna Jóhannsona. Jde o alegorii vzpomínání, ideálů a smrti utopie.

„Film odkazuje na snímek Hirošimo, má lásko od Alaina Resnaise a Herzogovu Lekci v temnotách, kombinuje nesmírně výstižné záběry s textem, který zdánlivě s obrazy nesouvisí, ale postupně se jeho význam jasně vyjevuje,“ řekl o svém filmu režisér Jóhan Jóhannsson. „Snímek zkoumá zóny ruin a zkázy, v nichž se kdysi odehrály významné tragédie – místa prosycená symbolismem. Vnímáme zde spektrální přítomnost, entitu, která se s námi pokouší komunikovat.“