ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14561 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dokument přibližuje slovenskou fotografickou novou vlnu

0 Richard Winter 28.1.2015

Fotografickou novou vlnu, generaci slovenských fotografů studujících v 80. letech na pražské FAMU, zachycuje dokumentární film Vlna vs. Břeh. ilm popisuje tehdejší výjimečnou tvůrčí atmosféru na pražské FAMU, představuje inovativní postupy v tvorbě fotografů i jejich další práci až do současné doby. Natočil ho kameraman a jeden z jejích příslušníků Martin Štrba. V kinech se snímek začne promítat 12. února.

Ke generaci pražských Slováků vedle Štrby patří či patřili Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano (na snímku), Miro Švolík, Kamil Varga a Peter Župník. Většina z nich je dnes známá i v mezinárodním kontextu. Štrbovi, který stál za kamerou ceněných titulů jako Hořící keř Agnieszky Hollandové, Je třeba zabít Sekala Vladimíra Michálka nebo Zahrada Martina Šulíka, se podařilo získat množství vzácného obrazového i vzpomínkového materiálu aktérů slovenské nové vlny. Zasazuje je do dobového kontextu a přihlíží k osobnostem jednotlivých autorů.

“Slovenská vlna nebyla jen o výstupech v podobě jakkoliv silných snímků. Vyjadřoval ji společný duch, ale hlavně vzácné osobní vazby a sepětí. Zajímaly mě lidské příběhy, vzájemné vztahy, které přetrvaly. A sebereflexe samotných fotografů, mne nevyjímaje,” sdělil Štrba, pro nějž je Vlna vs. břeh režijním debutem. Na scénáři s ním spolupracovala Olina Kaufmanová, sám stál i za kamerou.

Impulzem pro vznik filmu se stala retrospektivní výstava o slovenské nové vlně, která v prosinci roku 2013 otevřela Dům fotografie v Praze. Výstava je vedle vzpomínek na FAMU, v 70. a 80 základní geografickou osou všech osmi příběhů tvůrců. Příběhů, které se s ohledem na angažmá tvůrců prolínají několika světovými metropolemi.