ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5013 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dohoda ACTA nese protesty. Je to prý jen začátek

0 Redakce 30.1.2012

V sobotu se na pražském Václavském náměstí demonstrovalo. Na nenápadné akci se sešla asi desítka lidí, kteří s maskami na tvářích a vlajkou protestovali proti znění smlouvy ACTA. Podle zúčastněných a lidí z internetové komunity je to prý pouze začátek. Chystají se další demonstrace, přičemž ty ve světě už jsou v plném proudu.  

O co tu vlastně  jde?  

Japonské ministerstvo hospodářství loni v říjnu oznámilo, že vlády osmi zemí  podepsaly mezinárodní dohodu o ochraně duševního vlastnictví ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, tedy Obchodní dohoda proti padělkům). Jejím cílem je zásadně omezit zcizení autorských práv. Dohoda by měla sladit ochranu práv duševního vlastnictví mezi státy.

Že bude velmi kontroverzní a vyvolá přinejmenším nepříznivé reakce, bylo politickým reprezentacím jasné předem.

Jednání o ní se zúčastnilo jedenáct stran, zástupci Austrálie, Kanady, Evropské unie, Koreje, Mexika, Japonska, Maroka, Nového Zélandu, USA, Švýcarska a Singapuru. Někteří ji podepsali už loni, další dostali možnost připojit se do 1. května příštího roku.

Minulý čtvrtek podepsali v Tokiu dohodu v naprosté tichosti též zástupci dvaadvaceti států Evropské unie včetně České republiky. Za Česko tak učinila zplnomocněná velvyslankyně v Japonsku Kateřina Fialková. Dohoda zatím v platnost nevstoupila. Evropský parlament o ní bude jednat.

Přesto se během několika hodin se ukázalo, že poměrně zásadně rozděluje osoby na autorských právech nějakým způsobem zainteresované na dva tábory. Zatímco jedni si libují, že dohoda změní situaci na trhu a příjmy z prodeje uměleckých děl se výrazně zvýší, čímž umožní existenci například i těm, kteří směřovali v podstatě do historie (jde například o vydavatele hudby), ti druzí sice porušování autorských práv nehájí, nicméně se obávají cenzury internetu a potíží, které by s některými články dohody měli slušní lidé. Dohoda také brojí proti falšování léků či výrobu napodobenin světových značek oděvů a dalších.

Předpokládá rovněž spolupráci mezi držiteli práv, internetovými providery a podnikateli. Připouští i možnost kontroly osobních počítačů, přehrávačů a mobilních telefonů na hranicích. Požaduje také, aby nekomerční kopírování pro osobní potřebu bylo trestným činem, a žádá, aby za něj hrozilo vězení.  

Protesty začaly

První důkazy o tom, že to světu nebude jedno, na sebe nedaly dlouho čekat. Již před čtrnácti dny americké úřady uzavřely jedny z největších světových serverů pro sdílení souborů megaupload.com a megavideo.com. Jejich majitelé byli obviněni z porušování zákonů o duševním vlastnictví.

Některé další servery včetně českých pak začaly ze strachu před podobným osudem ze své nabídky vymazávat díla, na která se vztahují autorská práva a sdílením byla porušena.

ACTA symbolizuje vše, proti čemu pirátské strany celosvětově bojují. Politiku prováděnou v zákulisí, upřednostňování korporátních zájmů před lidskými právy, politiku, která se neopírá o fakta, nýbrž o tlak vlivné lobby. Výzvy typu udržení síťové neutrality, která je klíčová pro rozvoj internetu do budoucna, současní mocní neřeší. Místo toho dělají z kopírování jedniček a nul problém globálního rozsahu,“ sdělil médiím Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany.

Na jeho slovech něco bylo. V reakci na podpis smlouvy Evropskou komisí rezignoval na funkci její hlavní zpravodaj v Evropském parlamentu Kader Arif. Chtěl tak upozornit, že ACTA byla od počátku projednávána bez zapojení občanské společnosti a snahou Evropské komise bylo dohodu schválit ve zrychleném procesu. „Tato smlouva může mít významné dopady na životy našich občanů. Přesto Evropský parlament o svém konání neřekl téměř ani slovo,“ vysvětlil.

Coelho dohodu kritizuje

Nepřátelsky na text smlouvy ACTA a podobného amerického dokumentu SOPA zareagovala internetová komunita. Encyklopedie Wikipedia vypnula své služby minulý týden na jeden den a oznámila, že to byl první krok jejího protestu. Bojovně se k nastalé situaci postavilo hackerské hnutí Anonymous. Volné sdružení, jehož členem se může stát každý, kdo se chce do protestních akcí zapojit, i v reakci na nedávné vypnutí serverů Megaupload a Megavideo napadlo webové stránky ministerstev a centrálních úřadů v mnoha zemích včetně České republiky. Zaútočilo například na stránky FBI, Bílého domu, hudebních vydavatelství a ochránců autorských práv, u nás na stránky Ochranného svazu autorského, České protipirátské unie i České vlády.

Naše cíle jsou jednoznačné. Chceme dokázat, že Anonymous jsou silní v Česku i na Slovensku,“  řekl pro slovenský server Živě.sk jeden ze členů hackerského hnutí.

Na pirátském serveru ThePirateBay.org, který nabízí odkazy na stahování autorskými právy chráněných děl, se objevilo vyjádření brazilského spisovatele Paula Coelha. Kritizuje navrhovaný zákon SOPA a tvrdí,  že díky pirátskému šíření svých děl získává nové fanoušky, kteří si jeho knihy nakonec stejně koupí. Stejnou možnost propagace mohou na serveru ThePirateBay.org využít i další tvůrci z různých uměleckých branží, a také tak činí.
 
JAROSLAV ŠPULÁK (obrázek: http://dc111.deviantart.com)