ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7985 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Divadelní tip: Proces s Adolfem Eichmannem v Divadle pod Palmovkou

0 Richard Winter 2.6.2016

Nejlepší česká inscenace roku Slyšení je na programu festivalu Palm Off Fest v neděli 5. června. Komorní scéna Aréna z Ostravy přiveze do Prahy úspěšnou inscenaciv režii Ivana Krejčího, která letos získala ocenění Inscenace roku 2015 v anketě Divadelních novin a je absolutním vítězem Cen divadelní kritiky časopisu Svět a divadlo. Jde o divadelní podobu soudního procesu s Adolfem Eichmannem, jedním z architektů holokaustu.

Hra Slyšení čerpá ze života Adolfa Eichmanna, jednoho z největších válečných zločinců, který organizoval genocidu evropských Židů. Členem Hitlerovy NSDAP se stal až v roce 1932, záhy však vstoupil také do rakouských SS a o rok později do SD (Sicherheitsdienst – Bezpečnostní služba), kde jej čekala „zářná“ kariéra. Po anšlusu Rakouska byl poslán do Vídně, aby zde organizoval vystěhovávání Židů mimo Německo.

Snaha „vyvézt“ Židy z Německa do okolních států se brzy ukázala jako nereálná a Eichmann se na Himmlerův popud stal hlavním architektem deportace evropských Židů do obsazeného Polska a později jejich masového vyvražďování. Jako šéf Říšské ústředny pro židovské vystěhování, největší nacistický expert v tomto oboru a propagátor metod masového vraždění a plynových komor se stal jedním z největších viníků holokaustu. V roce 1945 se pod cizím jménem vzdal americké hlídce, která se domnívala, že zadržela řadového příslušníka SS a internovala jej v zajateckém táboře. Eichmannovi se z něj podařilo uprchnout a až do roku 1950 pracoval na německých farmách.

Z Německa jej dostala organizace Tichá pomoc pomáhající po válce zatčeným, souzeným a hledaným osobám z bývalých SS, díky které odplul do Argentiny. Vystřídal zde pod falešným jménem několik zaměstnání – mj. zde vlastnil farmu na chov králíků. Byl však vypátrán izraelskou tajnou službou Mosad a unesen do Izraele.

Eichmannův proces trval od 11. dubna do 14. srpna 1961 a na jeho závěru byl Eichmann odsouzen k smrti. Krátce před půlnocí 31. května 1962 byl popraven, jeho tělo bylo spáleno a popel rozptýlen nad mezinárodními vodami. Šlo o jediný trest smrti vykonaný civilním soudem v dějinách státu Izrael.

Eichmann se při soudním procesu v Jeruzalémě hájil tím, že jako německý důstojník pouze plnil rozkazy, k Židům však prý nepociťoval žádnou zášť. Jsou však také zdokumentovány jeho výroky pronášené v kruhu přátel z SS, v nichž se ke své účasti na genocidě hrdě hlásí. Kariéra nacistického zločince, jenž chce samotnému pánubohu vylíčit svou verzi událostí, je ve hře Tomáše Vůjtka konfrontována s osudy ostravských, katovických a vídeňských Židů, kteří byli v říjnu 1939 deportováni ve dvou transportech do tábora v Nisku nad Sanem (dnešní východní Polsko). Právě tyto dva transporty organizované Eichmannem byly vůbec prvními transporty evropských Židů.

(foto: Divadlo pod Palmovkou)