ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16331 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Detektiv Thomas Ravnsholdt alias Havran bude pátrat i v Praze

0 Richard Winter 10.9.2015

„Příští zločin čeká na Havrana v Praze,“ prohlásil dánský spisovatel Michael Katz Krefeld při své nedávné návštěvě u nás. V Knihkupectví Fišer představil svoji krimi sérii, v níž vyšetřování zavede soukromého detektiva do osmi různých evropských velkoměst.

Nakladatelství Paseka se rozhodlo postupně vydávat detektivní sérii s expolicistou Thomasem Ravnsholdtem, zvaným Havran. „Přezdívku jsem vybral na základě severské mytologie. Havran je v Dánsku symbolem zvěda, informátora, kterého bohové vysílají, aby zjistil, co právě dělají lidé. Navíc je to velmi inteligentní a vynalézavé stvoření, stejně jako postava mých příběhů, “ vysvětlil Krefeld.

Prvního svazku Vyšinutí (2014) se v pět a půl milionovém Dánsku prodalo za rok přes padesát tisíc výtisků. Detektivní řada vychází ve dvaceti zemích tří světadílů včetně Brazílie, Turecka a Japonska. Paseka musela o dánského bestselleristu bojovat v aukci. „Je to severská krimi v nejlepší formě,“ komentoval to šéfredaktor nakladatelství Jakub Sedláček, „těžiště knih není jen v dramatické kriminální zápletce, ale také v zásadních a často tabuizovaných společenských tématech.“

V románu Vyšinutí nechává Krefeld řádit sadistického vraha mezi prostitutkami. Při pátrání po zmizelé eskortní dívce Máše se Havran vydává z Kodaně do Stockholmu, kde na vlastní kůži zjišťuje, co s sebou přinesl legislativní zákaz prostituce ve Švédsku. Po deseti letech je jediným výsledkem takřka nulová možnost kontaktu sociálních pracovníků a policie s prostitutkami a zhoršené podmínky žen na ulicích a v utajených veřejných domech.

V následujícím Tonutí (2015) musí Havran čelit sérii zvrácených zločinů v Berlíně. Jejich kořeny sahají k východoněmecké Stasi, která se při týrání vězňů neštítila ani extrémní formy waterboardingu. Autor se inspiroval v někdejší nechvalně proslulé věznici Hohenschönhausen, v níž většinu osazenstva tvořili političtí vězni.

Při přípravě románu strávil Krefeld v Berlíně několik měsíců a navštívil místa a ulice, v nichž se děj odehrává: „Na město se dívám z různých perspektiv. V Tonutí se část příběhu odehrává v minulosti a část v přítomnosti. Musím se na místa a ulice dívat očima současníka i toho, kdo tudy procházel např. v roce 1989. To se týkalo třeba Alexanderplatzu, kde jsem pečlivě promýšlel, jak to vypadalo a co se tam dělo dřív a jak to vypadá teď. Místa procházím v různých denních časech, abych viděl, jak vypadají v šest ráno i v šest večer.“ První svazky série vyšly v českém překladu Markéty Klikové. Paseka chystá k vydání též romány Stesk a Sekta.

Než se Krefeld začal věnovat psaní knih, pracoval jako scenárista krátkých filmů a televizních seriálů. V roce 1992 navštívil pražskou FAMU: „Český film, zejména Česká nová vlna je ve Skandinávii pojem. Praha mě uhranula a uvažoval jsem, že bych se přihlásil na vaši FAMU, ale nakonec jsem se z praktických důvodů rozhodl pro kodaňskou filmovou školu,“ prozradil. Autorova slabost pro Prahu se naplní v některém z příštích případů Havrana. „Chtěl bych tu strávit více času a napsat tu další detektivku,“ prohlásil. V Praze si nejvíce přál navštívit starou čističku odpadních vod v pražském Bubenči. Takřka dvě hodiny v ní fotografoval a natáčel. „Je to ideální kandidátka na místo činu,“ prohlásil