ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17897 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Carl Palmer ve Zlíně oživí Obrázky z výstavy

0 Redakce 10.11.2008

Carlu Palmerovi, který v 70. letech vyhrával jednu odbornou anketu o nejlepšího rockového bubeníka za druhou, se v Česku zalíbilo. V květnu hrál v Praze s pompézní Asiou, jejíž reunion v původní sestavě upřímně řečeno za moc nestojí. Větší zážitek slibuje zastávka Carl Palmer Tria, s nímž bubeník resuscituje nejlepší kousky slavných ELP. V sobotu 15. listopadu zahraje instrumentální trio v zlínském klubu Golem. A fanoušci se můžou těšit na někdejší největší Emersonův trhák – předělávku Obrázků z výstavy od Modesta Mussorgského.
Carl Palmer Trio (CPT) hrálo v minulých letech už dvakrát v pražském klubu Vagon. A zejména první koncert byl strhující, jakoby se psal rok 1973 a progresivní rock právě vrcholil. Sám Palmer hraje v novém tisíciletí ve stejné formě jako před třiceti lety – na předchozích koncertech CPT svou agresivitou, dynamikou a hravostí hravě strčil do kapsy současná progrocková bubenická esa a la Mike Portnoy.

Druhým kamenem CPT je mladý britský kytarista Paul Bielatowicz, který grimasami i hrou trochu připomíná Steva Howea (Yes) v nejlepších letech. Hlavně na něm leží úspěch kapely – dosud vždycky výborně zvládl na šest strun zahrát složité klávesové party Keitha Emersona. A včetně kompletního dvacetiminutového eposu Tarkus, temné Toccaty, atd.

Povede se triu I předělávka Pictures at an Exhibition, s níž ELP udivili v roce 1971? Ač nejznámější je Ravelova orchestrální verze, Modest Mussorgský původně Obrázky zkomponoval jen pro klavír. V užším nástrojovém obsazení by tak neměl být problém. Zásadní bude vystihnout geniální Mussorgského dynamiku, které se pohybuje od vláčné puškinovsky zasněžené Promenády po výbušnou perkusivní Chatrč Baby Jagy, v níž se už v roce 1971 Palmer nejvíc vyřádil.

V navození ruské tesknoty i tvrdosti Obrázků z výstavy bude Palmerovi a Bielatowiczovi pomáhat studovaný basák Stuart Clayton, který si rád vystřihne sólo odkazující na známé popové skladby nebo vrstvící linky basy loopem. A jelikož stěžejní epopej Modesta Mussorgského není zas tak dlouhá, dostane se uričtě i na vlastní skladby Emerson, Lake and Palmer jako Trilogy, Fanfare for Common Man či Knife Edge. Vše samozřejmě instrumentálně a v příjmené klubové atmosféře pro zlínského Golema.


15.11.2008  – Zlín, klub Golem

Obsazení:
Carl Palmer – bicí, perkuse
Paul Bielatowicz – kytary
Stuart Clayton – baskytara