ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13786 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Brazilské legendy Os Mutantes znovu tvoří

0 Redakce 22.6.2009

Os Mutantes nejen zásadně ovlivnili scénu ve své rodné zemi, a to včetně Sepultury. Kurt Cobain tuto kapelu, která začala hrát už na sklonku šedesátých let, dokonce osobním dopisem vyzval ke comebacku. Beck na jejich počest napsal píseň Tropicália. Před třemi lety se dali po dlouhé pauze znovu dohromady a nyní podepsali smlouvu na vydání své nové desky Haih.

Mutantes na sklonku šedesátých let začali bezelstně kombinovat zfuzzované kytary garážového rocku, harmonie černého soulu a klasický brazilský folk. Výsledky byly matoucí, ale úchvatné a mutanti (vedená Sergem Díasem Baptistou) se brzy stali hvězdami skromných rozměrů. Proslavili se nesmyslnými surrealistickými texty a vystoupeními, během kterých do publika házeli obří plyšové housenky. Doprovázeli i nejznámějšího brazilského písničkáře Gilberta Gila.

Pro zbytek světa skupinu objevili američtí muzikanti jako David Byrne z Talking Heads, který se postaral o vydání jejich katalogu v USA. Mutantes se stali kultovním předmětem zbožňování západních hipsterů a jejich píseň A Minha Minha to dotáhla až do reklamy na McDonald's. Nová deska vyjde 8. září na labelu Anti-.