ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25461 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nemilovaná duše české filmové hudby

0 Rémy Martin 19.8.2014

Už to tak bývá, že sousedův trávník je vždycky zelenější a to samé by se dalo říci i o obchodu s filmovou hudbou v Čechách. (Co si pod tím představit? Distribuci soundtracků, pronájem aranží či transkripcí.) Poptávka je zejména po americké komerční produkci, která paradoxně mnohdy ani zdaleka nedosahuje kvalit českých „soundtracků“. Provedení je sice pompézní a strhující, ale téměř vždy prázdné, bez vnitřního obsahu, závislé na svém médiu – jako pěkně vymalovaný pokoj, pokrytý monotónním vzorkem. Rád bych zde proto ztratil několik slov o našem domácím dědictví, které skýtá nevídané poklady, jenž umělecky obstojí i na koncertním provedení bez obrazu.
Cením si především „duše“ takových partitur, jako je hudba k Markétě Lazarové, ke Všem dobrým rodákům, anebo k Valerii a týdnu divů, skladatelů Zdeňka Lišky, Svatopluka Havelky a Luboše Fišera. Filmová hudba totiž nemusí být jen velkolepá a přebarvená, jak je to doslova diktováno hollywoodskými produkčními, filmová hudba je jednoduše hudba k pohyblivým obrázkům a tudíž na sebe může vzít nejrůznější podoby. Komorní zvuk je nejen imaginativní, ale i osvěžující (vzpomeňme třeba na Večerníčky).
V nedávném rozhovoru mi přítel, filmový nadšenec a sběratel, prozradil, jak se zachází s originálními kopiemi vzácných nahrávek české filmové hudby. Jednoduše se odprodají komukoliv, kdo projeví zájem a zbytek se skartuje. Jenom minimum kopií je převedeno do digitální podoby, čímž ale na druhou stranu ztrácejí svou zvukovou autentičnost. Není zde trh, zní odpověď. Přesto se čas od času stane malý zázrak a některý z mladých skladatelů dostane zakázku na vytvoření svity z filmových melodií. Situace by se mohla otočit, jak se to povedlo našim odvážnějším sousedům Polákům. Hudba Wojciecha Kilara nebo Krzysztofa Komedy se díky režisérovi Romanu Polanskému dostala až do Hollywoodu. Trojice českých filmových mágů Liška, Belfín a Koníček by se tak mohli stát docela velkými „zvířaty“ ve světě filmové hudby.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic FM.